100-lat Pana Jana Kowalskiego

fot. GOK Będzino

W dniu 8 lutego 2014r. w Domu Kultury w Dobrzycy odbyła się niecodzienna uroczystość 100 – lecia urodzin mieszkańca wsi Smolne – Pana Jana Kowalskiego. W Kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Dobrzycy została odprawiona uroczysta msza św. przez ks. Proboszcza Jarosława Rynowieckiego.

O godz. 13°° w Domu Kultury w Dobrzycy spotkali się z Dostojnym Jubilatem:

  • Wójt Gminy Będzino Pan Henryk Broda,
  • Przewodniczący Rady Gminy w Będzinie Pan Andrzej Nożykowski,
  • Wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Będzinie Pani Krystyna Najdzion,
  • Naczelnik Oddziału Rent i Emerytur ZUS w Koszalinie Pani Maria Marcinowicz,
  • Przedstawiciel Lasów Państwowych Nadleśnictwa Gościno Pan Krzysztof Olejnik,
  • Przedstawiciel Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Stanisława Papajewska-Hanasz,
  • Rada Sołecka miejscowości Smolne,
  • Rodzinna Pielęgniarka Środowiskowa Pani Krystyna Łuczak

oraz licznie przybyła rodzina, znajomi i przyjaciele Jubilata.

Przewodniczący Rady Gminy w Będzinie Pan Andrzej Nożykowski wręczył Panu Janowi Kowalskiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Gminy Będzino”, Wójt Gminy Będzino Pan Henryk Broda przekazał listy gratulacyjne od Rady Gminy oraz Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska. Na ręce Jubilata Pani Maria Marcinowicz, Naczelnik Oddziału Rent i Emerytur Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Koszalinie, przekazała list gratulacyjny.

Od Rady sołeckiej miejscowości Smolne Pan Jan otrzymał puchar, mieszkańcy miejscowości Smolne Państwo Włochowie, Iskrzyccy, Zabielscy oraz Pani Stanisława Papajewska-Hanasz ufundowali przepiękny kosz z kwiatami. Również rodzina, przyjaciele i znajomi złożyli prezenty i życzenia na ręce Jubilata. Wzniesiono toast za zdrowie Pana Jana po czym hucznie odśpiewano 200 lat . Oprawę muzyczną Jubileuszu zapewnił Zespół Ludowy „Swaty” oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy, przygotowując specjalny na tę uroczystość program.

Pan JAN KOWALSKI- 4 lutego 2014 r ukończył 100 lat życia, jest obecnie najstarszym mieszkańcem gminy Będzino. Latem 1945 r. wraz z matką, dwiema siostrami i bratem przyjechał do wsi Smolne z okolic Rzeszowa. Zajęli gospodarstwo rolne o powierzchni 14 ha. Po 3 miesiącach dojechała żona Aniela z córką Czesławą. Państwo Kowalscy nie szczędzili sił i umiejętności, by utrzymać i wyżywić powiększającą się rodzinę. Pan Jan oprócz prowadzenia gospodarstwa pracował w Lasach Państwowych. Jego pracowitość i życzliwość do dnia dzisiejszego wspomina wielu mieszkańców wsi Smolne. Wraz z żoną dochowali się 9 dzieci – 7 córek i dwóch synów bliźniaków. Dzięki pracowitości i samozaparciu, miłości i wzajemnemu szanowaniu się, rodzina pokonywała największe problemy życiowe, trudności i niedogodności losu. Dzieci dorastały, zakładały swoje rodziny i opuszczały dom rodzinny. Wszyscy zdobyli wykształcenie i usamodzielnili się. Od 11 lat porusza się na wózku inwalidzkim i na co dzień jest z córkami, które dojeżdżają z Koszalina, by opiekować się ojcem najlepiej jak tylko potrafią. Pan Jan Kowalski , to człowiek o wielkim sercu, oddany pracy i rodzinie, wierny swoim korzeniom i przywiązany do miejsca które pozwoliło mu żyć, inwestować i być prawym mieszkańcem Gminy Będzino. Jest wzorem człowieka, który wartości nadrzędne – rodzinę , pracę i wiarę stawiał zawsze ponad wszystko – cenił, szanował, dbał i był w zgodzie z własnym sumieniem i ludźmi, co stało się receptą na długowieczność…

Wszystkim, którzy wzięli udział w zorganizowaniu uroczystości bardzo serdecznie dziękuję.
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego
Dorota Kokłowska

[nggallery id=111]

opublikowano 10 lutego 2014