20 lat minęło jak jeden dzień…

          Niby banalne i zwyczajne. Jak co roku spotykamy się z grupą Francuzów z Saint-Yrieix, w tym roku u nas w Będzinie. Więc skąd tyle emocji? Tyle wzruszeń?

                Czas wyjątkowy, bo to 20-lecie. Już tyle lat trwa nasza coroczna przygoda, wspólne witanie wiosny i radosne spotkania. Niektórzy są z nami od początku, inni dołączyli w tym roku, dla jeszcze innych był to tylko krótki epizod. Jedno jest pewne, w na terenie naszej gminy nie ma osoby, która nie słyszałaby o współpracy polsko – francuskiej i wszystkim towarzyszy to samo przyspieszone bicie serca w oczekiwaniu na przyjazd naszych przyjaciół z Francji.

                Wreszcie są, autokar wjeżdża na stałe miejsce powitań i pożegnań – plac przed Domem Kultury w Będzinie, słusznie od tego roku nazwany placem Saint-Yrieix. Bo to ten właśnie plac, od dwudziestu lat był, jest i będzie świadkiem rodzących się przyjaźni.

                Niezwykły tydzień spotkania dwóch kultur, które wzajemnie się przenikają podczas oficjalnych spotkań, mniej formalnych wizyt oraz spontanicznych wieczorków w domowych zaciszach. W miarę upływu tygodnia, początkowe obawy z porozumieniem znikają i w niewiadomy sposób, nie znając języka poznajemy historie nowych rodzin.

                Już pierwszego wieczoru, wielkie wydarzenie. Dla uczczenia 20-lecia wspólnych wymian, szerzenia polskiej kultury na ziemiach francuskich i rozpowszechniania polskich zwyczajów wśród ludności Francji, tytuł zaszczytnego srebrnego Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymuje Michel Villenage. Równie ważne odznaczenie, zasłużonego dla Gminy Będzino, otrzymuje Didier Memain. Jego wkład we wspólne wymiany i zaangażowanie przez te 20 lat jest nieoceniony.

                Przez te 20 lat stopniowo zmieniał się charakter naszych wymian. Początkowo zarówno strona polska jak i francuska prześcigały się w pokazywaniu co piękniejszych miejsc w naszych regionach. Obecnie przeszliśmy na inny poziom, ważniejsze są wspólne spotkania, spędzony czas i wymiana poglądów na różne tematy. I naprawdę niepotrzebna jest do tego znajomość języka francuskiego. Jedni korzystają z nowinek technologicznych, tłumaczy elektronicznych i translatorów. Inni wspomagają się rysunkami i tradycyjnymi słownikami. Jedno jest pewne, przy odrobinie dobrej woli wszystkie bariery językowe i nie tylko te znikają. Cieszymy się, że co roku są z nami nowe rodziny, że nie boją się wyzwania i trudu przyjęcia obcych ludzi pod swój dach. Francuzi zawsze się odwdzięczają, na bieżąco swoją otwartością i uśmiechem a za rok przyjęciem w swoich domach we Francji.

                Mamy nadzieję, że przed nami kolejne rozdziały i lata naszych wspólnych wymian, jakże ważnych gdyż uczestniczą w nich mieszkańcy naszej gminy. Dzięki tym spotkaniom poznaliśmy wiele wartościowych osób wokół nas. Wymiana polsko – francuska łączy nie tylko dwa narody ale także nasze lokalne społeczności i różne pokolenia, ponieważ uczestniczą w nich zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Zmieniają się ludzie, pokolenia ale duch wymian pozostaje.

                Przy tej okazji dziękujemy twórcom i pionierom wymian. Za to że podjęli odważną decyzję o nawiązaniu współpracy z bardzo odległą i wtedy wydawałoby się egzotyczna gminą. Dziękujemy Panu Zdzisławowi Plebanowi, Ryszardowi Sawiczowi, Ryszardowi Bruderkowi i wszystkim tym, którzy zapoczątkowali powstanie komitetu gmin bliźniaczych. Dziękujemy obecnym władzom gminy, Panu wójtowi Henrykowi Brodzie, przewodniczącemu Rady Gminy Panu Andrzejowi Nożykowskiemu  i Radzie Gminy za to, że wspiera nas przede wszystkim finansowo ale również organizacyjnie. Dziękujemy jednostkom kulturalnym na terenie gminy, Domom Kultury, Kole Gospodyń Wiejskich z Dobrzycy i Radzie Sołeckiej z Mścic. Wreszcie dziękujemy wszystkim rodzinom, bez których nic by się nie udało.

                Życzymy wszystkim aby wymiany trwały i jednoczyły mieszkańców zarówno po stronie polskiej jak i francuskiej.

W imieniu Komitetu Gmin Bliźniaczych Będzino – Saint Yrieix

Ewa Wodecka – Bordun

[av_gallery ids=’14151,14152,14153,14154′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-llqug6′]

opublikowano 8 maja 2017