5-lecie UKS

Dnia 10 lutego odbyły się uroczyste 5 urodziny Uczniowskiego Klubu Sportowego „Karate Kyokushin Kanku Tymień”. W uroczystości wzięli udział niemal wszyscy członkowie klubu wraz z rodzicami. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Będzino – pan Henryk Broda, Przewodniczący Rady Gminy – pan Andrzej Nożykowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Ignacego Jeża w Tymieniu – pan Mirosław Gostomczyk, wicedyrektor Szkoły – pani Jolanta Szuba, Prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Karate – sensei Andrzej Kłujszo, Radni Gminy Będzino – pani Barbara Grudzień oraz pan Franciszek Adamiuk.

Inicjatorami tej wspaniałej uroczystości byli rodzice trenujących dzieci. Uroczystość otworzył prezes UKS „Karate Kyokushin Kanku Tymień” – sensei Paweł Tomaszewicz, przywitał wszystkich gości, podsumował dotychczasowe działa, jakie zostały zrealizowane podczas tych 5 lat oraz wręczył pamiątkowe podziękowania zaproszonym gościom. Następnie Wójt gminy Będzino, pan Henryk Broda, oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Ignacego Jeża w Tymieniu, pan Mirosław Gostomczyk ,wręczyli prezesowi Listy Gratulacyjne za dotychczasową pracę w klubie.

Oto sprawozdanie z 5-cio letniej działalności:

Uczniowski Klub Sportowy „Karate Kyokushin Kanku Tymień” od samego początku funkcjonuje przy Szkole Podstawowej im. Kardynała Ignacego Jeża w Tymieniu.

Zajęcia karate prowadzone są od października 2012 roku. Początkowo jako filia KKKK, którego prezesem i jednocześnie moim trenerem jest Sensei Andrzej Kłujszo 4 dan. Od samego początku widać było duże zainteresowanie tą nową dyscypliną sportu w naszej szkole a później w całej gminie. Po pierwszym miesiącu treningów na zajęcia przychodziło ponad 40 osób. Początkowo tylko uczniowie naszej szkoły, ale po krótkim czasie dołączyli do nas uczniowie z innych szkół. Widząc tak duże zainteresowanie tą dalekowschodnią sztuką walki, podjęte zostały działania, aby klub zarejestrować jako odrębne stowarzyszenie. dnia 04 lutego 2013 roku klub karate został oficjalnie wpisany do ewidencji Uczniowskich Klubów Sportowych, pod nazwą: „Karate Kyokushin Kanku Tymień”, prowadzonej przez Starostę Koszalińskiego.

Obecnie w klubie trenuje 32 karateków: 17 dziewcząt i 15 chłopców . treningi prowadzi dwóch instruktorów: Paweł Tomaszewicz 2 dan oraz Dariusz Jęcek 1 dan. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Grupa I to dzieci w wieku 6-10 lat, trenująca dwa razy w tygodniu, grupa II to młodzież i dorośli od 11 r.ż. trenująca 3 razy w tygodniu. Od tego roku dodatkowo prowadzone są treningi w soboty dla wszystkich chętnych.

Od początku istnienia grupy widać ogromne zaangażowanie ze strony trenujących, jak i ich rodziców. Początkowo rodzice tylko przyprowadzali swoje pociechy na zajęcia, aż w końcu zaczęli sami uczęszczać na treningi, i tak część z nich została do dzisiaj. Niektórzy z rodziców pokusili się aby wziąć udział w zawodach sportowych co przyniosło im sukces w postaci dwóch medali na Turnieju Kyokushin Challenge w Szczecinie. Bożena Birycka zdobyła srebro, natomiast Agnieszka Kowalczyk-Jęcek zdobyła złoty medal.

Na macie po raz pierwszy zaprezentowaliśmy się po niespełna trzech miesiącach treningów, na Turnieju Mikołajkowym w Mielnie. Wystawiliśmy tam 3 osobową drużynę i zdobyliśmy dwa medale: Jakub Gałka zdobył srebrny medal, Adrianna Jęcek zdobyła brązowy medal. Były to pierwsze medale dla naszego klubu. Kolejne zawody to Mistrzostwa Pomorza, które zorganizował klub karate kyokushin „Husaria” w Szczecinie. Na ten turniej pojechaliśmy z liczną grupą 16 zawodników, przywieźliśmy cztery brązowe medale, które zdobyli: Monika Saramak, Radosław Madej, Mateusz Todorowski, Bartłomiej Gołuchowski. Trzeci start naszych karateków to Wojewódzka Olimpiada Młodzieży, którą zorganizował klub karate w Złocieńcu. Nasz UKS wystawił tam 20 zawodników, dzięki czemu zdobyliśmy aż 7 medali: 2 srebrne i 5 brązowych.

Następne lata to kolejne starty i nowe doświadczenia. W sumie wystartowaliśmy w turniejach i zawodach takich jak: Turnieje mikołajkowe, Mistrzostwa Pomorza; Wojewódzka Olimpiada Młodzieży; Mistrzostwa Makroregionu Zachodniego; Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików; Międzynarodowe Turnieje w Resku, Szczecinie, Świnoujściu, Sieradzu, Limanowej, Lipnie, Lubinie; Mistrzostwa Polski, Pucharze Polski oraz dwukrotnie Mistrzostwa Europy. Na słowa uznania zasługują praktycznie wszyscy nasi karatecy, bo prawie każdy z trenujących zawodników zdobył medal rywalizując na matach różnego szczebla. W sumie zdobyliśmy dużo ponad 100 medali. Niewątpliwie największym sukcesem jest zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Europy w Holandii przez Adriannę Jęcek.

Nie tylko zawodnicy mogą poszczycić się wysokimi osiągnięciami sportowymi. Słowa uznania należą się naszym kibicom, którzy na turnieju Kyokushin Challenge w Szczecinie, aż trzy krotnie wygrali w rywalizacji dopingu swoich drużyn.

Jako klub zorganizowaliśmy dwa wspaniałe Turnieje Karate Kyokushin o Puchar Wójta Gminy Będzino, w których startowało niespełna 200 zawodników w wieku 6-15 lat. Na pierwszym turnieju zajęliśmy bardzo wysokie II miejsce w klasyfikacji drużynowej. Turnieje nasze były wysoko oceniane przez inne kluby z województwa, nie tylko ze względu sportowego ale również ze względu organizacyjnego. Na II Turnieju o Puchar Wójta Gminy Będzino, oprócz rywalizacji sportowej, ważnym wydarzeniem była zbiórka pieniędzy na koszalińskie hospicjum. Wszyscy włączyliśmy się w tą akcję, sprzedając kawę, herbatę i ciasto. Z samej sprzedaży uzbieraliśmy ponad 620zł.

Od 2014 roku jesteśmy współorganizatorami obozów letnich dla zawodników naszego regionu. Zorganizowaliśmy obozy w Szklarskiej Porębie, Stroniu Śląskim oraz w Pogorzelicy. W każdym obozie łącznie udział bierze 100-130 karateków, głównie dzieci i młodzież ale również dorośli karatecy.

Dawaliśmy wiele pokazów karate w naszej gminie z różnego rodzaju Świąt i uroczystości gminnych, m.in. z okazji WOŚP, Balu Sportowca, festynu z Okazji Dnia Dziecka. Karatecy z Tymienia brali udział w seminariach, zgrupowaniach, obozach oraz egzaminach podnoszące stopnie szkoleniowe kyu oraz dan. Od kilku lat rokrocznie zaznaczamy swoją obecność na Wschodnioeuropejskim Obozie Karate Kyokushin, który od ponad 40 lat odbywa się w Krakowie. Na ostatnim z nich, nasz zawodnik Dariusz Jęcek zdał egzamin na pierwszy stopień mistrzowski 1 dan, zdobywając czarny pas.

Nasze osiągnięcia oraz ciężka praca na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych została doceniona przez władze gminy. W grudniu 2017 roku otrzymaliśmy Nagrodę Gminy Będzino „BYK ROZWOJU 2017” w kategorii SPORT.

Klub realizował swoje cele i zadania zgodne ze statutem, dzięki pomocy Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Kardynał Ignacego Jeża w Tymieniu, dzięki dotacji z Urzędu Gminy Będzino, dzięki środkom własnym tj. składki członkowskie oraz w dużej mierze dzięki darowiznom od instytucji i grupy ludzi z lokalnego środowiska.

W imieniu swoim gratuluję wszystkim zawodnikom, karatekom oraz rodzicom Uczniowskiego Klubu Sportowego „Karate Kyokushin Kanku Tymień”, wysokich wyników sportowych. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali nas na co dzień, dzięki czemu działalność naszego klubu mogła być realizowana.

Dziękuję wszystkim rodzicom za pomoc i zaangażowanie w sprawy klubu, za wsparcie, za bezinteresowną pomoc. Doceniam, że robicie to wszystko, nie tylko dla swoich pociech, ale dla całego środowiska. Wielokrotnie dawaliście dowód temu, że jesteście zgranym i zorganizowanym środowiskiem, które potrafi stanąć na wysokości zadania. Dziękuję za gesty wdzięczności, za podarunki przekazane dla klubu, jak również za te przekazane dla mnie osobiście.

OSU! sensei Paweł Tomaszewicz prezes UKS „Karate Kyokushin Kanku Tymień”

[av_gallery ids=’169062,169061,169060,169059,169058,169057,169056,169055,169054,169053,169052,169051,169050,169049,169048,169047,169046,169045,169044,169043,169042,169041,169040′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-622pd5b’]