Ogrody Tematyczne Hortulus to blisko 30 różnych ogrodów, wśród których są te, związane ściśle z rodzajem środowiska – między innymi ogród skalny, ogród leśny, jak i te, w których dominuje architektura i styl związany ze sztuką i kulturą narodową, jak np.: ogród japoński, francuski czy śródziemnomorski. Grupę ogrodów zmysłów zaprojektowano w stylu angielskim – każdy z nich pobudza inne zmysły człowieka. Wzrokiem zawładną ogrody barwy, światła i cienia, do których należą: ogród purpury i ognia, biały, lila-róż, niebiesko-żółty. Słuch rozbudzą ogrody szumu, szelestu, dźwięku i ciszy czyli ogrody traw oraz ogrody wodne, w tym najnowszy ogród w stylu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego.
Woń, aromat, zapach, to przede wszystkim trzy rodzaje ogrodów ziołowych, ogród pachnący oraz piękne i oryginalne rosarium w stylu angielskim. Co roku można w nich obserwować wspaniały spektakl zmian pór roku. Wiosną – od kwietnia do maja – można podziwiać tysiące tulipanów, narcyzów, hiacyntów, we wszelkich możliwych barwach, oryginalnych i niespotykanych kształtach, wypełniających wiele zakątków w ogrodach. Czerwiec jest eksplozją kolorów i nade wszystko zapachów kwitnących azalii, rododendronów, bzów i bylin. W upalne lato znajdziecie Państwo schronienie przed piekącym słońcem, na zacienionych ławeczkach, wśród tysięcy kwiatów rabatowych, letnich bylin oraz wspaniałych kolekcji róż w wielu odmianach. Jesień w ogrodzie – od września do listopada – choć czasem niedoceniana, jest najpiękniejszą mozaiką barw, zapachów i aromatów, a także romantycznym czasem babiego lata. To najpiękniejsze podsumowanie i poetycki epilog dla ozdobnego ogrodu, pozostawiający w pamięci niezapomniane wrażenia na długie zimowe wieczory. Zima, to czas odpoczynku i wyciszenia…
W Ogrodach Tematycznych Hortulus znajdują się również: Centrum Ogrodnicze z marketem „Ogród i Galeria”, gdzie najwybredniejsze gusta hobbystów i koneserów zaspokoi 3,5 tysiąca, pochodzących z własnej szkółki odmian i gatunków roślin, elementy architektury ogrodowej i wyposażenia ogrodów, a także wiele innych pięknych przedmiotów dla domu i ogrodu. Caffe Bar „Barwinek” zaprasza Państwa na najróżniejsze smakołyki sporządzone z sezonowych płodów naszego ogródka.
Więcej informacji o Ogrodach Tematycznych Hortulus znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej: www.hortulus.com.pl oraz na Facebook’owym profilu Hortulus Dobrzyca.
Udostępnione do zwiedzania od czerwcu 2014 roku Ogrody Hortulus Spectabilis, to realizowany od 2003 roku autorski projekt zespołu ogrodów o różnej stylistyce, w założeniu mającego pełnić rolę oryginalnego, jedynego takiego w Polsce miejsca wypoczynku i rekreacji. Centralnym jego punktem jest największy w świecie labirynt grabowy, który powstał z 18 tysięcy sztuk sadzonek tego drzewa. Labirynt zajmuje powierzchnię 1 ha, ma ściany o wysokości 2 metrów, a łączna długości jego korytarzy wynosi ponad 3,2 km. Spacery po labiryncie, jedną z trzech tras zwiedzania gwarantują doskonałą zabawę. W jego sercu znajduje się 20 metrowa wieża widokowa, której oryginalna konstrukcja została zrealizowana na wzór podwójnej nicią DNA.
Z tarasu wieży rozpościera się wspaniały widok na okoliczne wioski, w dobrą pogodę na morze, ale przede wszystkim na otaczające labirynt Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni. Jest to zespół ogrodów o powierzchni około 6 ha, w którym znajdziemy: magiczny kamienny krąg, ogrody „4 pory roku”, ogród zegarów, ogród „kalendarz celtycki”, dające inspirację do przemyśleń na temat przemijania oraz angielskie rabaty bylinowe cieszące oko kolorami i elementami architektonicznymi, rosarium z parterami bukszpanowymi, a także ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe. Ogrody Hortulus Spectabilis to nie tylko starannie pielęgnowane kompozycje roślinne oraz wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej, ale także doskonałe miejsce zabawy, rekreacji i wypoczynku dla rodzin z dziećmi, po którym można się poruszać z wózkami dziecięcymi, wózkami inwalidzkimi. Brzozowy lasek zachęca do relaksu w fotelach i hamakach.
Więcej informacji o Ogrodach Hortulus Spectabilis znajdziecie na stronie internetowej: www.ogrody-labirynt.com.pl oraz na Facebook’owym profilu Ogrody Hortulus Spectabilis.
Aby dojechać do Pleśnej, na trasie Koszalin – Kołobrzeg numer 11 w miejscowości Tymień trzeba skręcić na Kładno (naprzeciwko dworca PKP w Tymieniu), następnie należy trzymać się drogi asfaltowej i po ok. 2 km skręcić (zgodnie z drogowskazem) na Pleśną – 3 km (w lewo).
W miejscowości Pleśna polecamy odwiedzić ośrodek Pleśna Park, stanowiący własność Fundacji Pomocy w Kształceniu Młodzieży Wiejskiej ks. biskupa Mariana Gołębiewskiego w Koszalinie. Ośrodek mieści się w zabytkowym dworze, zapewnia miejsca noclegowe, całodzienne wyżywienie, bezpieczny pobyt i możliwość wypoczynku wraz z atrakcjami. Oddzielony jest od morza i czystej, piaszczystej plaży pasem nadmorskiego lasu (około 150 m).
Pleśna to miejsce gdzie można odpocząć, zapomnieć o problemach i kłopotach, nabrać sił i wzmocnić się duchowo. Dla lubiących czynny odpoczynek proponujemy wędrówkę pieszą lub rowerową do latarni morskiej w Gąskach (około 3 km) i powrót brzegiem morza lub spacer po wydmach leśnych.
- Łekno – kościół pw. sw. Jana Chrzciciela styl gotycki – XV wiek
- Śmiechów – kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski styl późnogotycki – XV wiek
- Wierzchomino – kościół pw. Piotra i Pawła zbudowany w 1784 roku
- Strzepowo – kościół pw. św. Andrzeja Boboli styl neogotycki – XIX wiek
- Dobrzyca – kościół pw. św. Trójcy styl neogotycki, zbudowany 1867 roku
- Dworek – pałac neoklasycystyczny z II polowy XIX wieku
- Pleśna – dwór klasycystyczny XVIII – XIX wiek
- Dobre – zespół pałacowo – parkowy II połowa XIX wieku
- Kładno – zespół pałacowo – ogrodowy z połowy XIX wieku
- Miłogoszcz – Kuźnia – neogotyk XIX wiek
Szlaki piesze
- Międzynarodowy Szlak Północny (nadmorski) R-10: Podczele I – Sianorzęty – Ustronie Morskie – Pleśna – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Unieście – Osieki – Iwięcino – Bielkowo. Jest to fragment szlaku o randze międzynarodowej, zaczynający się aż we Francji, biegnący do Broniewa. W gminie Będzino obejmuje pas ok. 6 km i przechodzi przez miejscowość Pleśna (zobacz)
- Szlak Świętego Jakuba, który przebiega przez gm. Będzino w miejscowości – Wierzchomino, Dobrzyca, Strzepowo, Strachomino i dalej w kierunku Kołobrzegu (zobacz)
Szlaki rowerowe
- Szlak Jamneński, który okrąża Jezioro Jamno od strony południowej: Mielno – Strzeżenie – Dobiesławiec – Mścice – Łabusz – Osieki (zobacz)
- Szlak romantyczny: Dobrzyca – Strzepowo – Strachomino – Rusowo
- Szlak Pałaców: Mostowo – Rosnowo – Niedalino – Strzekęcino – Bardzlino – Białogórzyno – Nosowo – Parsowo – Świemino – Warnino – Wierzchomino – Dobrzyca – Śmiechów – Gąski Latarnia (zobacz)
- Szlak wiatraków: Tatów – Popowo – Dobrzyca – Strachomino – Łopienica – Pleśna (zobacz)
- Szlak łącznikowy: Sarbinowo – Będzinko – Będzino – Wierzchomino (zobacz)
- Szlak spichlerzy: Mścice – Dobre – Cieszyn – Parnowo – Biesiekierz – Kotłowo – Jarzyce – Świeszyno – Cewlino – Manowo (zobacz)