Bezpłatne szczepienia dla dziewcząt

Wszystkie dziewczęta urodzone w latach 2000 oraz 2001, zamieszkałe na terenie gminy Będzino (konieczne jest zameldowanie na pobyt stały lub czasowy) mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szczepienia w Gminie Będzino rozpoczną się 22 kwietnia i potrwają do 14 listopada. Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc czym prędzej udać się z córką do punktu szczepień. Program szczepień przeciw rakowi szyjki macicy, realizowany jest ze środków budżetu gminy Będzino.

Osoby, których dzieci nie uczęszczają do żadnej ze szkół na terenie gminy Będzino, a są zameldowane w gminie Będzino, mogą skontaktować się z NZOZ „Będzino” s.c.  (Przychodnia w Będzinie tel. 94-3162428 lub  Przychodnia w Dobrzycy tel. 94-3181289) w celu ustalenia terminu szczepienia.

Szczepienia będą przeprowadzone po uprzedniej rejestracji telefonicznej w wybranej przychodni w terminach:

I dawka – od 22 kwietnia do 9 maja

II dawka – od 23 czerwca do 11 lipca

III dawka – od 22 października do 14 listopada

Szczepionka ma chronić dziewczęta przed zachorowaniem w późniejszym wieku na raka szyjki macicy, który wywoływany jest przez niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV. Udział w programie jest dobrowolny i wymaga, jak w przypadku wszystkich szczepień, zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Podczas spotkań informacyjnych organizowanych w szkołach rodzice dziewcząt otrzymają od specjalistów szczegółową wiedzę na temat szczepień.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego) są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu swoich mieszkanek. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, wyodrębnia się wiele jego typów, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także brodawek, m.in. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt całego cyklu szczepień to ok. 600 zł. Dla wielu rodziców to bariera. Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne dla rodziców i uczniów. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są zalecane przez światowych i krajowych ekspertów, dlatego każdy lekarz powinien poinformować swoją nastoletnią pacjentkę i jej rodziców o możliwości immunizacji. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepień i badań cytologicznych.

W Gminie Będzino od lat prowadzimy szereg akcji prozdrowotnych skierowanych do naszych mieszkańców w każdym wieku. Profilaktyka jest dla nas niezwykle ważna, dlatego szczepienia ochronne to jeden z priorytetów naszych działań. Obecnie realizujemy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt, który ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Szacuje się, że w Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 4 tys. kobiet, a umiera 2,5 tys. Rak szyjki macicy bardzo długo nie daje objawów charakterystycznych dla nowotworów. Dlatego też jest jedną z najpóźniej wykrywanych chorób u kobiet. Moment, w którym pojawiają się objawy choroby może oznaczać, że nowotwór jest już w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju, a szanse na całkowite wyleczenie są coraz mniejsze. Wyrażam nadzieję, że skorzystają Państwo z oferowanego szczepienia, w trosce o zdrowie naszych dzieci”.
Henryk Broda Wójt Gminy Będzino.    

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Można się nim zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze – brodawek (kurzajek) czy kłykcin kończystych. Niestety wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wiele kobiet myśli „to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował”. Dlatego bagatelizują chodzenie do ginekologa i regularne kontrole cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie pomaga wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

więcej informacji na stronach:

http://www.hpv.pl/

http://www.jestemprzytobie.pl/

http://koalicjarsm.pl

opublikowano 4 kwietnia 2014