Udział Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie w VI Rekreacyjnym Festynie Strażackim w Mścicach był mocnym zakończeniem aktywnych działań około bibliotecznych w roku szkolnym 2018/2019. Nasza Czytelnia pod chmurką z Kiermaszem książek i innych rzeczy niezwykłych przyciągała dzieci i dorosłych. Zabawa z magiczną masą solną dla najmłodszych, koło fortuny, w którym każdy los wygrywał, czarodziejska walizka z nagrodami, konkursy czytelnicze, przeciąganie liny, puszczanie mega baniek mydlanych, zdjęcia z „chmurkami” i kolorowe stworki balonowe dla każdego dziecka – to się naprawdę podobało. Jednak największym wzięciem cieszyło się artystyczne malowanie twarzy w wykonaniu Anny Sawickiej.


Wielkim świętem było zakończenie Bibliotecznej Akademii Młodego Artysty. Święto pomysłowych i kreatywnych dzieciaków, którym się chce co poniedziałek przyjeżdżać do biblioteki w Będzinie i tworzyć – malować, kleić, wycinać, budować formy przestrzenne, brudzić się farbami, gipsem, pastelami i klejem. Anna Sawicka, prowadząca Akademię, wręczyła dzieciom dyplomy i drobne upominki. W tym roku dyplomy za udział w Akademii otrzymało 7. małych artystów. Dyplomów z wyróżnieniem wręczono – 21. Natomiast dyplom z wyróżnieniem oraz nagrodę specjalną w postaci karnetu na półkolonie kreatywne w Babakubie w Kołobrzegu otrzymała Klaudia Strzelczyk! Klaudia zdobyła najwięcej nagród w konkursach plastycznych oraz miała najlepszą frekwencję na zajęciach. Gratulujemy! Jak co roku nie zabrakło poczęstunku dla dzieci i rodziców. To był kolejny, piaty już rok, równie fantastyczny jak pozostałe. Mocno twórczy i kreatywny, co było widoczne na wystawie prac młodych „akademików”.
Na czas wakacji pożegnaliśmy się również z młodymi szachistami z Koło Szachowe SzachMat.
Przez rok grupa młodych szachistów uczyła się koncentracji, umiejętności logicznego myślenia, kształtowała wyobraźnię, czyli zgłębiała tajniki gry królewskiej jaką są szachy. Większość szachistów uczestniczyła już turniejach szachowych (jeden organizowany był przez bibliotekę), osiągając pierwsze sukcesy. Emilian Wosztyl, prowadzący Koło, wręczył dzieciom pamiątkowe medale.


Na przedwakacyjnym spotkaniu z przedszkolakami wręczyliśmy dyplomy z nadanym tytułem Super Czytelnika roku 2018/2019 dzieciom, które uzbierały najwięcej pieczątek na specjalnej karcie czytelnika.
Uroczyste zakończenie miały również dzieci uczestniczące w Plastycznych wtorkach prowadzonych przez bibliotekę w Tymieniu. W każdy wtorek odbywały się zajęcia z wykorzystaniem książki, zabawy oraz różnych technik i form plastycznych. Niekiedy w zajęciach uczestniczyli również rodzice.
Życzymy fantastycznych wakacji, pięknych przygód, fajnych przyjaciół i oczywiście arcyciekawych książek. Na zajęcia zapraszamy we wrześniu, a po książki, które mają naprawdę wielką moc – od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 17:00.

Danuta Sawicka
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
w Będzinie