Dożynki Gminne – Dobrzyca 2022

W minioną sobotę odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku gospodarzem było sołectwo Dobrzyca z Panem sołtysem Michałem Szczurem na czele. Pięknie przystrojone sołectwo, mnóstwo atrakcji, niesamowita frekwencja i zabawa z rewelacyjnym DJ – em do utraty tchu. Tak można podsumować w skrócie tegoroczne Święto Plonów.

Uroczysta msza dożynkowa odbyła się w Kościele Parafialnym, mszę koncelebrował proboszcz z parafii Dobrzyca Ks. Jarosław Rynowiecki wraz z Ks. Jarosławem Kodzia – proboszczem z Mścic.

Barwny korowód na czele z Kapelą Swaty doprowadził gości na boisko sportowe gdzie na scenie czekali prowadzący – Pani Elżbieta Piskorz oraz Pan Stefan Wawrzeńczyk.

Część oficjalną, swoim wystąpieniem, rozpoczęli Gospodarze Dożynek– pełniąca funkcję Wójta Gminy Będzino – Pani Sylwia Halama wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Panem Andrzejem Nożykowskim. Pani Sylwia Halama podziękowała rolnikom za chleb, za codzienny trud i wysiłek. Życzyła, aby ich praca zapewniała godne życie rodzinom, dawała nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na lepszą przyszłość. Wszystkim zgromadzonym życzyła, aby nie zabrakło chleba – symbolu dostatku i obfitości. Pan Andrzej Nożykowski odczytał list skierowany do rolników od Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Pawła Szefernakera.

Starostowie dożynek Pani Katarzyna Jung – Szczur wraz z Panem Pawłem Cichońskim tradycyjnie przekazali chleb dożynkowy włodarzom gminy. Ten piękny obrzęd to symbol pomyślnie zakończonych zbiorów. Następnie włodarze przekazali na ręce sołtysów chleby, którymi sołtysi podzielili się z mieszkańcami. Sami również podzielili wśród mieszkańców chleb otrzymany od starostów dożynek.

Tego dnia odznakę Honorowego Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymał sołtys sołectwa Komory Pan Tadeusz Kanas z rąk Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Pana Tomasza Sobieraja.

Przepiękne wieńce i kosze z darami przygotowało 16 sołectw.

Na scenie głos zabrał gość Poseł Piotr Zientarski.

Podczas wydarzenia przeprowadzono, aż cztery konkursy, oto wyniki:

wieniec dożynkowy

I miejsce – Sołectwo Dobrzyca

II miejsce – Sołectwo Łekno

III miejsce – Sołectwo Komory

kosz Dożynkowy

I miejsce – Będzino

II miejsce – Mścice

III miejsce – Uliszki

domowy chleb

I miejsce – Pani Sandra Anusz

II miejsce – Mieszkanie Chronione GOPS

III miejsce – Pan Leszek Dłużniewski

wypiek cukierniczy

I miejsce – Pani Joanna Witkowska

II miejsce – Pani Anna Garbalska

III miejsce – Pani Cecylia Jurczak

Po konkursie, goście mogli spróbować konkursowych specjałów – rozeszły się w mgnieniu oka!

Na scenie mogliśmy podziwiać gminne zespoły ludowe: Zalesie z Mścic, Kapela Swaty

z Dobrzycy oraz Kwiaty Polskie z Tymienia.

W dniu 3 września br., w całej Polsce, odbyło się także Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na tę okoliczność Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Na początku Pani Dyrektor GBP Natalia Jastrzębska odczytała oficjalny list w ramach Narodowego czytania od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. „Panią Twardowską” przeczytali: Pani Sylwia Halama, Pan Andrzej Nożykowski, Pani Natalia Jastrzębska, Pan Dawid Bagrowski, Pan Franciszek Adamiuk, Pani Barbara Grudzień oraz Pani Krystyna Żakowska – Węgielnik.

Tego dnia nie brakowało atrakcji!

W ramach projektu WAKACJE Z RYBAMI przybyli goście mogli skosztować morskiej rybki w wersji smażonej i wędzonej przyrządzonej przez pracowników GOK Będzino; dodatkowo dzieci były poczęstowane watą cukrową i popkornem. Na stosiku rybnym można było uzyskać informacje na temat ryb oraz podziwiać prace recyklingowe.

Atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych tego dnia nie brakowało:

– animacje dla dzieci poprowadzone przez profesjonalnych animatorów – gry i zabawy, przebierańcy

– warsztaty plastyczne poprowadzone przez Agnieszkę Szeląg z Dobrzycówki

– stoisko pszczelarskie państwa Bartczak

– kolorowe warkoczyki i brokatowe tatuaże w wykonaniu instruktorów GOK Będzino

– Stoisko sołectwa Łekno – gastronomia i żywa zagroda

– Stoisko sołectwa Strachomino – gastronomia i pamiątki

– Stoisko sołectwa Strzepowo – gastronomia

– Stoisko KGW Wesołe Babki z Dobrzycy – gastronomia

– Stoisko Stowarzyszenia Lepsze Jutro – gastronomia

– Stoisko Środowiskowego Domu Samopomocy – rękodzieło i słodki poczęstunek

– Pokaz sprzętu rolniczego

– Ciuchcia krążąca po Dobrzycy z przystankiem na murawie boiska

– aż cztery wielkie dmuchańce!

– Stoisko promocyjne 8 Pułku Przeciwlotniczego ( Wojskowe Centrum Rekrutacyjne Koszalin) wraz z mobilną jednoosobową strzelnicą

– Klasyczny Koszalin – pokaz zabytkowych samochodów

Największe emocje to oczywiście konkursy na żywo! Rzuty kaloszem, jazda na taczkach, bieg z jajkiem na łyżce oraz spacer w portach! Nic nie mogło być na poważnie! Konkurencje były pełne humoru i pozytywnej energii!

Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Ster ze swoim projektem Elvis Show. Oryginalnie ubrany artysta zaprezentował na scenie kilka utworów z twórczości Presley’a.

Przez całe dożynki można było wziąć udział w loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Ostatnie, główne losowanie nagród odbyło się późnym wieczorem, zaraz po występie gwiazdy. Emocje były niesamowite!

Przed 22 na scenie zagościł DJ. Jego show tak rozgrzał gości, że nikt nie schodził z parkietu do 2.15 nad ranem! Teledyski na żywo, kolorowe światła i idealna pogoda – to wszystko spowodowało, że goście czuli się jak na najlepszej dyskotece!

Tego dnia za oprawę techniczną i bezpieczeństwo dbali niezawodni strażacy z OSP Dobrzyca, OSP Będzino, OSP Mścice ; z kolei za porządek i logistykę pracownicy GZK i GOK.

Pani Sylwia Halama pełniąca funkcję Wójta Gminy Będzino wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Będzino panem Andrzejem Nożykowskim – dziękują wszystkim organizatorom, sponsorom oraz przyjaciołom za ogromne poświęcenie i pomoc przy organizacji Gminnych Dożynek w Dobrzycy! Dzięki Państwa obecności, pomocy, dobroczynności, hojności i zaangażowaniu tegoroczne dożynki gminne mogliśmy świętować ciekawie i z ofertą skierowaną do każdego, a licznie przybyli mieszkańcy mogli skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji.

Sołtys sołectwa Dobrzyca Pan Michał Szczur serdecznie dziękuje mieszkańcom Dobrzycy i
sąsiednich miejscowości za pomoc w przygotowaniu wystroju – zarówno placu dożynkowego jak i całej miejscowości oraz za pokaz sprzętu rolniczego nowoczesnego i zabytkowego.

Sponsorzy:
“PZZ” STOISŁAW
KARPOL KOTŁOWO
LKW KRANE MŚCICE
POWIAT KOSZALIŃSKI
BANK SPÓŁDZIELCZY W BĘDZINIE
OHZ MŚCICE
HEAN PAWLAK MŚCICE
MRÓWKA BĘDZINO
PIEKARNIA BAJGIEL BĘDZINO
PIEKARNIA DOBRZYCA
GOS STRZEŻENICE
HORTULUS DOBRZYCA

Klub Radnych Samorządni
Przewodniczący Rady Gminy
Radna Powiatu Koszalińskiego Elżbieta Góral

Lucyna i Kazimierz Parol
Sylwia i Paweł Halama
Rodzina Skrzypczak
Dorota Gizińska
Marian Bąbel

Arkadiusz i Anna Kowalscy
Kinga Naszydłowska
Magda i Marek Gizińscy
Dawid Kowalów
Sylwia Pawlak
Anna Porożyńska-Sywanicz

   

opublikowano 6 września 2022