Dożynki Gminne w Mścicach i 60-lecie PZZ Stoisław [fotorelacja]

Święto plonów to ludowe święto połączone z obrzędem dożynkowym. Jest zwieńczeniem żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich przypadało na równonoc 22 września. Przez Słowian określane było jako wyżynki, obrzynki, wieńcowe, okrężne. Wraz z rozwojem gospodarstw folwarczno-dworskich dożynki zagościły na dworach. Urządzano je dla żniwiarzy, służby folwarcznej, pracowników najemnych w nagrodę za wykonane prace przy żniwach i zebrane plony. Finałem dożynek były tańce w gospodach, karczmach lub na terenie dworu, a następny dzień był wolny od pracy.

W dniu 8 września 2018 r. na placu przy Domu Ludowym w Mścicach odbyły się tegoroczne Dożynki Gminne. Były wyjątkowe, gdyż obchodzone wspólnie z Przedsiębiorstwem Zbożowo-Młynarskim „PZZ” w Stoisławiu świętującym swój jubileusz 60-lecia. W tym roku po długotrwałej suszy i krótkich zbiorach dożynki toczyły się przy pięknej, wręcz wciąż letniej pogodzie. Na uroczystość święta plonów przyjechali licznie mieszkańcy poszczególnych sołectw z przepięknymi wieńcami oraz zaproszeni goście m. in. Poseł Stefan Romecki, Senator Piotr Zientarski, Starosta Koszaliński Marian Hermanowicz, radni powiatu, radni Gminy Będzino z jej przewodniczącym Andrzejem Nożykowskim.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, którą w kościele odprawił proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego Padewskiego w Mścicach – Ks. Włodzimierz Milewski w asyście pozostałych księży z terenu naszej gminy. Starostami święta plonów byli Pani Leonarda Czopko i Pan Zbigniew Sikorski.

Po przejściu korowodu na plac gospodarze dożynek – Wójt Gminy Henryk Broda i Prezes Młynów Mirosław Narojek, podziękowali rolnikom za trud, pracę na roli oraz przepiękne wieńce i obecność. Do życzeń przyłączyli się Starosta Marian Hermanowicz oraz pozostali zaproszeni goście, którzy również nie szczędzili słów wdzięczności dla ludzi pracujących w rolnictwie.
Po odebraniu chleba od starostów dożynek Wójt Gminy Henryk Broda oraz Prezes Mirosław Narojek, podzielili się nim z sołtysami naszej gminy wręczając jednocześnie każdemu mniejsze chleby dożynkowe, aby mogli podzielić się nimi dalej – z mieszkańcami swoich sołectw.
W części oficjalnej przyznano wiele wyróżnień i nagród. Od kilkunastu lat w naszej gminie święto planów jest okazją do uhonorowania osób, które swoimi wynikami produkcyjnymi, postawą społeczną i pracą na rzecz lokalnego środowiska wyróżniają się w swoim miejscu zamieszkania. Tradycyjnie rozpoczęto więc od odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa” nadanych przez resortowego ministra na wniosek Wójta Gminy Będzino. Odznaki te wręczono:
Urszuli Bochniarz
Waldemarowi Burczak
Piotrowi Kołpackiemu
Janowi Wodeckiemu
Wojciechowi Kotali
Piotrowi Hawranowi
Janowi Górce

Następnie swoje nagrody za sumienną pracę pracownikom Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu wręczył Prezes Mirosław Narojek. Ponad 40 osób otrzymało okolicznościowe statuetki, podziękowania i listy gratulacyjne. Ponadto statuetkę „Przyjaciel Przedsiębiorstwa” wręczono także Wójtowi Henrykowi Brodzie.

Sołectwo Stoisław również zaakcentowało swoją obecność specjalnymi podziękowaniami dla Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu za wieloletnią współpracę i wsparcie. Pamiątkową statuetkę na ręce Prezesa Młynów złożyły Pani Sołtys Eugenia Imbiorowska oraz Radna Rady Sołectwa Stoisław Pani Zofia Marszałek.

W tym roku dożynki były też okazją do wręczenia nagród gminy Będzino jakimi są Byki Rozwoju. Statuetki to nowa forma uhonorowania osób i podmiotów, które swoją pracą i działalnością społeczną przyczyniają się do rozkwitu terenu naszej gminy. W tym roku przyznano je Przedsiębiorstwu Zbożowo-Młynarskiemu „PZZ” w Stoisławiu z okazji jubileuszu 60-lecia oraz Ośrodkowi Hodowli Zarodowej Sp. z o. o. w Mścicach za wkład w rozwój hodowli bydła mlecznego.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w części artystycznej występowały m.in. dzieci z Przedszkola im. Promyków Bałtyku w Mścicach. Jak co roku na ludowo swój repertuar przedstawiły także: kapela ludowa „SWATY” z Będzina, „Zalesie” z Mścic, „Popowianie” z Popowa oraz “Kwiaty polskie” z Tymienia. W przerwach miedzy występami mieszkańcy mogli wziąć udział w licznych animacjach i konkurach m.in. przeciąganiu ciągnika czy napisaniu wiersza dożynkowego.
Podczas wydarzenia ogłoszono także wyniki konkursu Piękna Wieś – Twoją zasługą. Pośród nagrodzonych w tym roku znaleźli się:
W kategorii „WIEŚ”:
I miejsce – Będzinko
II miejsce – Podamirowo
III miejsce – Mścice
W kategorii „ZAGRODA WIEJSKA”
I miejsce – Joanna i Rafał Romeccy, Dobre Małe
II miejsce – Jadwiga Staniszewska – Mączno
III miejsce – Danuta Zielińska – Tymień
W kategorii „POSESJA”
I miejsce – Grażyna i Krzysztof Kruk – Łekno
II miejsce – Hanna i Paweł Kujath – Komory
III miejsce – Grażyna i Mirosław Bagniuk –
Dobiesławiec
W kategorii „BUDYNEK WIELORODZINNY”
I miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa – Stoisław 13
II miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa – Mścice,
ul. Koszalińska 71, Wspólnota Mieszkaniowa
Stoisław 12
III miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa Kazimierz Pomorski 9
Pan Wójt gminy Będzino Henryk Broda wraz z przewodniczącym Rady Gminy Będzino Andrzejem Nożykowskim wręczyli nagrody pieniężne i złożył gratulacje wszystkim tegorocznym laureatom dziękując jednocześnie wszystkim pozostałym uczestnikom za udział w konkursie i pracę na rzecz poprawy wizerunku miejscowości z terenu gminy.

W międzyczasie rozstrzygnięty został także konkurs na najładniejszy wieniec, w którym udział wzięło 19 wieńców reprezentujących następujące sołectwa: Będzinko, Będzino, Dobiesławiec, Dobre, Dobrzyca, Kiszkowo, Łekno, Łopienica/Łasin Koszaliński, Mścice, Popowo, Skrzeszewo, Słowienkowo, Smolne, Stoisław, Strzepowo, Uliszki, Wierzchominko, Śmiechów/Borkowice i Tymień. Wieńce oceniała komisja w składzie:
– Krystyna Polańczyk – była, wieloletnia doradczyni rolników gminy Będzino z Oddziału Doradztwa Rolniczego
– Emilia Romanowska – obecna doradczyni Oddziału Doradztwa Rolniczego
– Teresa Frątczak – nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach.
Zwyciężył wieniec z Będzina przed wieńcem Mścic i Łekna. Zwycięzcom pogratulowano i wręczono bony pieniężne.
W trakcie dożynek nie zabrakło bogatego kącika malucha z licznymi zamkami dmuchanymi, basenem i animacjami. Pod głowami dzieci przefrunęła także awionetka sypiąca z nieba cukierkami.

Na terenie imprezy gościły wystawcy i sponsorzy, a także lokalne organizacje pozarządowe. Wielu z nich wsparło loterię fantową organizowaną przez radną Rady Gminy Panią Lucynę Parol oraz członków Rady Sołectwa Mścice. Były to m. in.:
Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu
Henryk Broda Wójt Gminy Będzino
Andrzej Nożykowski Przewodniczący Rady Gminy w Będzinie
Spółdzielcza Grupa Bankowa w Świdwinie Oddział w Będzinie
PPHU BAJGIEL Jan Wodecki, Ewa Wodecka – Bordun Sp. J.
Lucyna i Kazimierz Parol
Firma HEAN
Rada Sołectwa Mścice
Zarząd Gminny PSL Będzino
Elżbieta Góral Radna Powiatu Koszalińskiego
Bartłomiej Wilk Radny Powiatu Koszalińskiego
Beata i Marek Achramowicz
Joanna Dżuga
Elżbieta Nożykowska
Ks. Włodzimierz Milewski – proboszcz Parafii
Wioletta i Mariusz Żyluk
Marcin Jurczak
Aleksandra i Maciej Parol
Jarosław Maga
Małgorzata i Dariusz Pawlak
Katarzyna Jurczak
Alicja i Dominik Rama
Katarzyna Świec
LKW Krane Robert Dudczak, Wojciech Pawlak
Członkowie Rady Sołeckiej: Aniela Antkiewicz, Elżbieta Frankowska, Andrzej Krawiec, Tomasz Kelm, Maria Szelest, Kazimiera Rama, Lucyna Parol
Leonarda i Henryk Czopko
Damian Lachowicz
Meble Halama
Opel Dowbusz Koszalin
Strefa 3L Long Life Lounge
Yasumi – Instytut Zdrowia i Urody w Koszalinie
DermaCare Kosmetologia Estetyczna
Firma „Ksylon” – autoryzowany Diler Husgvarna
Koszalińska Manufaktura Słodyczy „Cuksik”
AXA Ubezpieczenia
Mieleńska Lokalna Grupa Rybacka
Auto Diug z Słupska
Pracownia Tortów Monika Rudnicka
Hotel Verde **
Lody Jan / Jaś Koszalin
Burger Mścice
Play Park Koszalin
Happiness Agencja Eventowa
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Koszalinie
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa
Oddział Doradztwa Rolniczego w Koszalinie

Wszyscy przybyli na dożynki gminne mogli skorzystać z obficie zaopatrzonych stoisk z gorącymi posiłkami przygotowanych przez Radę Sołecką z Mścic, ciast i ciepłych napoi serwowanych przez Stowarzyszenie „Lepsze jutro” z Będzina czy frytek od GOK Będzino. Kulinarnym gwoździem programu była jednak degustacja kaszotto serwowanego przez Młyny Stoisław na wielkiej patelni oraz warsztaty pieczenia chleba organizowane w pawilonie wystawienniczym „PZZ-ów”. Na pozostałych stoiskach istniała możliwość zakupu wyrobów artystycznych wykonanych przez osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy. Bezpieczeństwa i porządku na placu dożynkowym pilnowała Ochotnicza Straż Pożarna z Mścic.

Wieczorem jako „gwiazda imprezy” na dożynkowej scenie wystąpił zespół B-QLL, który zachęcił wszystkich swoim występem do dobrej zabawy. Jako druga wystąpiła Michalina Olszewska, której partnerował wokanie Paweł Barów.

Przed zabawą taneczną z DJ-em uczestnicy dożynek mieli okazję podziwiać także taniec świetlny, pokaz laserowy oraz fireshow, dzięki którym było wesoło i barwnie.

Wójt Gminy Będzino podziękował Rolnikom i Ich Rodzinom za liczne przybycie na dożynki, a także wszystkim zaangażowanym w ich w organizację:

Pracownikom Urzędu Gminy Będzino
Członkom Rady sołectwa Mścice
Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie
Pracownikom Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu
Członkom Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Mścic Członkom Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Dobrzycy
Agencji Eventowej Happiness z Mścic.

Do zobaczenia za rok!