Dożynki Gminne w Tymieniu- działo się!

Licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, zaproszeni goście, moc atrakcji i konkursów, wspaniała atmosfera-tak można w skrócie podsumować coroczne Święto Plonów- Dożynki Gminne w Tymieniu. Odbyły się one w minioną sobotę, na placu przy Domu Ludowym. Zmierzających na to wydarzenie gości witały humorystyczne postacie, w tym sympatyczny krecik. To dzieło sołectwa Tymień, gospodarza tegorocznego Święta Plonów.

Dożynki rozpoczął uroczysty korowód, w którym z wieńcami wystąpiły niemal wszystkie nasze sołectwa. Następnie, tradycyjnie już miała miejsce msza dożynkowa, celebrowana przez proboszczów czterech parafii naszej gminy, oraz  dzielenie chleba i prezentacja wieńców. Wójt Gminy Będzino, Mariusz Jaroniewski w swoim przemówieniu podziękował wszystkim za udział w uroczystościach, wspomniał też pokrótce o wartości, jaką jest chleb, po czym ucałował dożynkowy bochen, który podali mu starości -Justyna Mróz, oraz Jacek Sobieraj.

Stałym zwyczajem, rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja miała bardzo trudne zadanie, ze względu na kunszt wykonania i różnorodność prezentowanych  form. Pierwsze miejsce zajęło sołectwo Dobrzyca, drugie miejsce przyznano sołectwu Komory, trzecie miejsce przypadło sołectwu Łopienica/ Łasin Koszaliński.

Dożynki poprowadzili w pięknych strojach ludowych Ewa Jaroniewska, oraz Jerzy Łuczak. Nie zabrakło oczywiście  wystawców. Swoje stoisko miał między innymi Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie Oddział w Będzinie,  pasieka Hawran, Stowarzyszenie Lepsze Jutro i KRUS Koszalin.

Był oczywiście gorący bufet, grochówka, a dla dzieci „dmuchańce”, klauni i malowanie twarzy. O oprawę muzyczną zadbały zespoły: „Swaty”, „Zalesianie”, „Popowianie”, oraz „Kwiaty Polskie”. Na loterii fantowej każdy los wygrywał, a nagrody były okazałe.

Gwiazdą  wieczoru był wokalista disco polo, Kris Talisman. Wystąpili także zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Stefan Romecki, Senator RP Piotr Zientarski, oraz Starosta Powiatu Koszalińskiego Marian Hermanowicz, który wręczył medale „Zasłużony dla rolnictwa” Teresie Załóg, oraz Arkadiuszowi Kowalskiemu.

Przedstawione zostały wyniki konkursu „Piękna Wieś- Twoja zasługą”. W kategorii „Wieś” pierwsze miejsca zajęła Dobrzyca. W tym roku nowością były konkursy dożynkowe: „Najsmaczniejszy domowy chleb”, oraz „Turniej Sołectw Gminy Będzino o Puchar Wójta”. Najsmaczniejszy chleb upiekła Kazimiera Rama, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie. Drugie miejsce przypadło Wioletcie Tkacz z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrem, a miejsce trzecie zajęła Elżbieta Frankowska z Mścic. Dla wszystkich biorących udział w konkursie były przewidziane nagrody.

Niesamowitych emocji dostarczył turniej sołectw, gdzie dwie bohaterskie drużyny  z sołectw: Dobrzyca, oraz Dobre , stanęły w szranki. Pięcioosobowe drużyny mogły wykazać się podczas konkurencji tak niecodziennych jak rzut kaloszem do celu (obręcz hula hop), bieg w spodniach trzynogawkowych. Był także sprawdzian wiedzy trzeba było odpowiedzieć na wylosowane pytania dotyczące Gminy Będzino. Zmagania zakończyły się remisem, a zabawa była przednia. Więcej: Film- część I, film-część II.

Dożynki Gminne w Tymieniu przeszły już do historii. Będziemy wspominać je z pewnością miło, bo atmosfera była wspaniała, mieszkańcy dopisali, a wszyscy bawili się doskonale do późnych godzin nocnych.

Foto: Tomasz Wojciechowski, Katarzyna Kubicka (fotografie chlebów konkursowych).

opublikowano 11 września 2019