Gmina Będzino na Dożynkach Powiatowych

Jak co roku święto plonów obchodziliśmy 15 września  także na szczeblu powiatowym. W tym roku wszystkie samorządy gościła Miasto i Gmina Polanów oraz Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu. Dożynki zaczęły się uroczystą mszą świętą, po której wszyscy przemaszerowali we wspólnym pochodzie z wieńcami na miejsce organizacji dożynek.

Jak co roku stoisko wystawiennicze naszej gminy zorganizował Gminny Ośrodek Kultury z tematem przewodnim miodu, goszcząc pod swoim namiotem także pszczelarzy z rodzinnej pasieki Hawran. Za organizację tak wyjątkowego stoiska zespół GOK nagrodzony został  Nagrodą Specjalną przez Radę Powiatu i Zachodniopomorską Izbę Rolniczą.

W części oficjalnej oprócz tradycyjnego dzielenia chlebem dożynkowym nie zabrakło licznych podziękowań, wyróżnień i odznaczeń. Starosta Powiatu Koszalińskiego Marian Hermanowicz przyznał naszej mieszkance Pani Katarzynie Świec z Mścic tytuł Kobiety Aktywnej Powiatu Koszalińskiego m.in. za jej działania na rzecz profilaktyki i ochrony  zdrowia podejmowane na rzecz mieszkańców gminy Będzino. Wśród nagrodzonych z ramienia Forum Sołtysów odznaczenie za wzorową współpracę od Pani Sołtys Katarzyny Andrzejewskiej odebrał także Pan Wójt Henryk Broda.

Jak co roku dożynki powiatowe obfitowały w występy zespołów ludowych pielęgnujących swoją działalnością lokalne tradycje muzyczne i regionalne dziedzictwo kulturowe. Tym razem naszą gminę wspaniale zaprezentowali członkowie zespołu „Popowianie” z Popowa za co serdecznie dziękujemy.

Ogromne podziękowania należą się też sołtysowi Adamowi Śnieżko za to, że zwycięski wieniec  sołectwa Będzino zaznaczył naszą obecność i mógł ozdabiać tego dnia dożynki powiatowe.

Podczas dożynek nie zabrakło wielu innych atrakcji. Można było spróbować swoich sił w grze terenowej związanej z Odnawialnymi Źródłami Energii zorganizowaną przez Samorządowe Centrum Kultury w Sarbinowie.

Warto wspomnieć o nowym akcencie dożynek jakim było stoisko Targów NGO. Dzięki udostępnionej dla III sektora przestrzeni zaprezentować mogły się nasze organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Lepsze Jutro, Ochotnicze Straże Pożarne i Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, Stowarzyszenie Sportowe Gminy Będzino oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Będzino.

Byli z nami podczas dożynek także inni nasi Sołtysi i Radni, Przewodniczący Rady Gminy w Będzinie oraz Radni powiatowi – Pani Elżbieta Góral i Barłomiej Wilk.

Mamy nadzieję, że również tak samo liczą reprezentacją i w tak samo miłej atmosferze obchodzić święto plonów będziemy już za rok!