Gminne Święto Plonów w Mścicach za nami!

W dniu 6 września 2014 r. w sprzyjającej letniej aurze mieszkańcy Gminy Będzino uroczyście obchodzili doroczne Gminne Święto Plonów, które w tym roku odbyło się w Mścicach. Uroczystość była nie tylko podziękowaniem za zbiory ale także okazją do wspaniałej zabawy.


Dożynki rozpoczęto mszą w kościele parafialnym, podczas której poświęcono chleb dożynkowy oraz przepiękne wieńce – plony tegorocznej pracy rolników. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór „Dominanta” ze Mścic. Następnie barwny korowód dożynkowy złożony w wieńców niesionych przez rolników przeniósł się na miejsce trwania imprezy – plac obok Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach.

Starości dożynek – Aniela Antkiewicz i Andrzej Kuczyński przekazali Wójtowi Gminy Będzino Henrykowi Brodzie chleb dożynkowy. Następnie p. Wójt zapewnił, że będzie sprawiedliwie dzielił otrzymany chleb. W przemówieniu wyraził ogromne uznanie dla rolników i ludzi związanych z rolnictwem dla ich trudu i ciężkiej pracy w tegorocznych zbiorach zbóż.

Plac dożynkowy uatrakcyjniły stoiska firmy PZZ Stoisław, firmy KARPOL oraz Pomorskiego Banku Spółdzielczego w Świdwinie oddział w Będzinie, Zachodniopomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach i KRUS. Zaprezentowała się również nowo powstająca organizacja pozarządowa prezentująca stare zabytkowe traktory. Bezpieczeństwo na terenie placu dożynkowego zapewniali strażacy z Ochotniczych Straż Pożarnych z terenu gminy oraz Straż Gminna. Przygotowaniem pysznych i ciepłych posiłków zajęła się Rada Sołecka z Mścic. Nie zabrakło również słodkości, które na swoim stoisku oferowało Stowarzyszenie Lepsze Jutro.

Oprawę muzyczną i artystyczną imprezy zapewniły: dzieci z Przedszkola Samorządowego w Mścicach, zespół „Zalesie” z Mścic, zespół „Kwiaty Polskie” z Tymienia, zespół „Popowianie” z Popowa, zespół „Kalina” z Dobrzycy oraz kapela „Swaty”. Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszył się występ zespołu „Country Family” z niemieckiej gminy partnerskiej, który zaprezentował choreografię oraz układ taneczny do muzyki country.


Największą popularnością oraz punktem kulminacyjnym imprezy był występ Gwiazdy Wieczoru – zespołu MEJK, grającego muzykę disco-polo, który swoja muzyką poderwał do tańca wielu uczestników dożynek.

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkurs „Piękna Wieś Twoją zasługą”
W kategorii „WIEŚ”:
I miejsce – Łasin Koszaliński
II miejsce – Dobre
III miejsce – Mścice
W kategorii „ZAGRODA WIEJSKA”:
I miejsce – KUCZYŃSCY Krystyna i Andrzej
II miejsce – TARASEWICZ Witold
III miejsce – KWIATKOWSKA Agnieszka
W kategorii „POSESJA”:
I miejsce – TERELAK Elżbieta i Daniel
II miejsce – KRZEŚLAK Helena
III miejsce – ZBIEGŁA Janina
wyróżnienie – KONIUSZ Irena i Marek
W kategorii „BUDYNEK WIELORODZINNY”:
I miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa Stoisław 12
II miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa Stoisław 7A / 7B
III miejsce – Wspólnota Mieszkaniowa Mścice ul. Koszalińska 75

W tegorocznym konkursie „Najładniejszy wieniec dożynkowy” I miejsce zdobyło sołectwo Komory, drugie sołectwo Mścice, a trzecie sołectwo Kiszkowo.

Piękna, słoneczna pogoda, moc atrakcji dla dzieci i mieszkańców, ich dobre nastroje, wesoła atmosfera oraz doskonale wyposażony bufet przyczyniły się do tego, aby tegoroczne dożynki uznać za bardzo udane.
Wójt Gminy Będzino Henryk Broda składa serdeczne podziękowania rolnikom, sołtysom, radom sołeckim, strażakom, sponsorom, zaproszonym gościom, wystawcom oraz wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych dożynkach i ich przygotowaniu.

Impreza dofinansowana poprzez realizację zadania w ramach projektu „Gminne Święto Plonów w Mścicach”, projekt dofinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013 w ramach działania 413 wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów.

fot. M. Dębowski / UG Będzino

[nggallery id=150]

opublikowano 9 września 2014