Gminny Dzień Niepodległości [fotorelacja]

      W dniu 11 listopada mieszkańcy gminy, władze oraz radni powiatu i gminy wzięli udział w uroczystościach z okazji obchodów Dnia Niepodległości. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Łeknie  celebrowaną przez księży proboszczów parafii z terenu gminy Będzino. Po jej zakończeniu uczestnicy przemieścili się do Domu Kultury w Będzinie, gdzie po odśpiewaniu hymnu i przemówieniu Wójta Gminy Będzino Henryka Brody z okolicznościowym programem artystycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będzinie z siedzibą w Łeknie, zespół śpiewaczy „Kwiaty polskie” z Tymienia oraz zespół pieśni i tańca „Kalina” z Dobrzycy. Z historią i tradycją tego święta zapoznał zebranych historyk p. Piotr Frątczak.

Również w tym samym dniu od godziny 10.00 na boisku „Orlik” w Mścicach odbywał się coroczny turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Będzino. W zawodach wzięło udział 5 drużyn a zwyciężyła drużyna z Mścic przed ”Husarią” z Tymienia i „Kasztanami” z Mścic . Zwycięska drużyna otrzymała puchar a pozostałe drużyny za udział – piłki nożne. Wszyscy uczestnicy imprezy poczęstowani zostali bigosem i kiełbaskami na gorąco, kawą i herbatą oraz słodkościami w postaci rogalików.

Dzień wcześniej 10 listopada z okazji Dnia Niepodległości w świetlicy Domu Kultury  w Będzinie odbył się Gminny Turniej w Szachy i Warcaby. W turnieju w warcaby pierwsze miejsce zajął Kościjański Eryk przed Kamilem Małyską  i Sarą Hanasz. Zwycięzcą turnieju szachowego został Tomasz Skonieczny z Mścic przed Andrzejem Kielochem. W tym samym czasie na sali widowiskowej GOK Będzino odbywał się Gminny Turniej w Tenisie Stołowym w kategorii kobiet i mężczyzn. W kategorii kobiet zwyciężyła Gołuchowska Emila przed Wiktorią Marciniak i Kasią Pecyną , a w kategorii mężczyzn Igor Błażek przed Jakubem Białkiem i Patrykiem Pezdanem. Nagrody i puchary dla zwycięzców wręczył Wójt Gminy Będzino p. Henryk Broda. Wszyscy uczestnicy i kibice a było ich ponad 70 otrzymali napoje i słodki poczęstunek.

Dnia  12.11,2016r. o godzinie 12.oo w Dobrzycy odbył się III Rodzinny Bieg Wolności. Uczestnikami biegu byli mieszkańcy Gminy Będzino – dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Łącznie w biegu udział wzięło kilkadziesiąt osób. Na mecie czekała na nich ciepły bigos, kiełbaski, ziemniaki w mundurkach oraz ciasto, kawa i herbata. Nie zabrakło również napojów oraz słodyczy. Organizatorem biegu z inicjatywy pani Agnieszkę Szeląg byli : OSP Dobrzyca , Dom Kultury, Szkoła Podstawowa, Koło Gospodyń  Wiejskich i Rada Sołecka w Dobrzycy, wolontariusze ze szkoły z Tymienia oraz Wójt Gminy Będzino. Po biegu w WDK Dobrzyca odbyło się spotkanie na temat zdrowego odżywiania w ramach projektu zapobiegania nowotworom oraz festiwal zdrowej żywności.

W tym samym dniu o godzinie 15.30 w Dom Ludowym w Tymieniu odbyło się spotkanie seniorów. We wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i ludowych uczestniczył Senator RP Piotr Zientarski, Poseł na Sejm RP Stefan Romecki oraz Wójt Gminy Będzino Henryk Broda. Przybyli na spotkanie seniorzy przy kawie i słodkim poczęstunku oprócz śpiewania,  przy dobrej muzyce przygotowanej przez organizatorów tańczyli i bawili się do późnych godzin wieczornych.