KULINARNE TRADYCJE WIGILIJNE W BĘDZINIE

W minioną sobotę mieszkańcy mieli okazję spotkać się  w przedświątecznej atmosferze w ramach kolejnej edycji  wydarzenia, które jest w naszej gminie tradycją już od okołu dwudziestu lat. Mowa o spotkaniu pod nazwą Kulinarne dziedzictwo w potrawach wigilijnych, które jak co roku przyciągnęło do sali widowiskowej GOK w Będzinie pasjonatów kuchni.  O nagrody w konkursie kulinarnym walczyło w rym roku aż 43 uczestników w czterech kategoriach: potrawa mączna, potrawa rybna, pierogi wigilijne i wypiek cukierniczy. Tradycyjnie konkursowi kulinarnemu towarzyszyły występy artystyczne lokalnych zespołów ludowych. Na scenie gościł Zespół Swaty, Kwiaty Polskie, Zalesie i Popowianie. Nie zabrakło rękodzieła przygotowanego przez mieszkańców, przedsiębiorców i ŚDS, które można było nabyć na upominki świąteczne. Spotkanie wyjątkowo poprowadził gościnnie Robert Bochenko – szczeciński dziennikarz znany z pokazów kulinarnych, który zabawiał publiczność humorem zachęcając do udziału m.in. w konkursie wiedzy o Bożym Narodzeniu przygotowanym przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Koszalinie.  Po długich godzinach pracy komisja konkursowa zapoznała uczestników z wynikami konkursu kulinarnego (szczegóły widoczne na zdjęciu). Jak podkreślono – zadanie nie było łatwe, lecz dzięki hojności sponsorów wszyscy finalnie otrzymali nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym pięknym przedświątecznym wydarzeniu.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, bez których organizacja tego wydarzenie nie byłaby tak okazała, a są wśród nich:

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Koszalinie

Pan Marian Hermanowicz – Starosta Powiatu Koszalińskiego

Pan Ela Góral – radna powiatowa

Pan Bartłomiej Wilk – radny powiatowy

Pani Sylwia Halama- pełniąca funkcję Wójta Gminy Będzino

Bank PSB  w Świdwinie Oddział w Będzinie

Radni Gminy: Andrzej Jóźwiak , Krystyna Najdzion, Lucyna Parol, Piotr Kołpacki, Tomasz Baczyński, Sławomir Bryliński, Eugenia Imbiorowska

Pan Andrzej Nożykowski – przewodniczący Rady Gminy

Dawid Bagrowski sołtys z Łekna

Pani Beata Węgrzynowska – Dawid – apteka Aspirynka

Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ Stoisław”

SKLEP Mikrus – Lewiatan

Sklep Mrówka w Będzinie

Ogrody Hortulus – Iwona i Piotr Bigońscy

Piekarnia Bajgiel Jan Wodecki, Ewa Wodecka – Bordun

Wydarzenie było także  współfinansowane w ramach udzielonego przez Starostę Powiatu Koszalińskiego małego grantu pochodzącego ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Konkursu Marszałka “Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2022”

Dziękujemy także współorganizatorom za pracę na rzecz wydarzenia, a mianowicie:

Pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Będzinie

Członkom Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy

Członkom Jury konkursu kulinarnego w składzie: Piotr Dziadul, Dariusz Bordun, Tomasz Wojciechowski

Członkom zespołów ludowych

Członkom Stowarzyszenia na rzecz rozwoju gminy Będzino