„Praca. Życie. Scenariusz dla każdego” – to hasło przewodnie 16. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja TY i JA”. Małe Festiwale, na stałe wpisane w działania kulturalne będzińskiej biblioteki, są wydarzeniem towarzyszącym Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu. Festiwal od szesnastu lat łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że „życie można zacząć wiele razy”. Uniwersalne przesłanie filmów festiwalowych zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania się z własnym losem, pokonywaniem barier, własnych niedoskonałości i ograniczeń. Ideą festiwalu jest działanie na rzecz integracji środowisk osób z niepełnosprawnością z ogółem społeczeństwa, budowanie dobrych relacji międzyludzkich, uczenie tolerancji i  zrozumienia. Festiwal jest nie tylko przedsięwzięciem artystycznym, ale także niezwykle wartościowym społecznie wydarzeniem – integracja festiwalowa wspaniale łączy ludzi w czasach, gdy podziałów mamy bardzo dużo.

W bibliotece będzińskiej, w ramach Małych Festiwali, odbyły się dwa pokazy filmowe. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej w Łeknie oraz podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Będzinie. Kolejne dwa pokazy – dla osób z Dziennego Domu Seniora w Tymieniu oraz uczniów z klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej w Tymieniu –  zorganizowała biblioteka tymieńska.

Dla uczniów z obu szkół podwójne warsztaty o języku migowym pod hasłem „Mowa, czy to tylko słowa?”, związane z tematyką prezentowanych filmów, poprowadziła gościnnie Agnieszka Szeląg – nauczyciel, pedagog, terapeuta, a przede wszystkim osoba z wielką empatią, wrażliwym sercem i pozytywną energią.

Danuta Sawicka

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznejw Będzinie w Będzinie

opublikowano 27 września 2019