Nastolatki w bibliotece

W ramach dwunastej edycji akcji „Nastolatki w Bibliotece”, uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach uczestniczyli na zaproszenie KBP w spotkaniu z pisarką Joanną Jagiełło. Akcja promuje wśród młodych ludzi modę na czytanie i bywanie w bibliotece. Pisarka, autorka książek dla młodzieży, porusza w swoich książkach tematy kluczowe dla osób w tym okresie życia, w interesujący sposób ukazuje obraz współczesnej młodzieży. Pisze o marzeniach młodych ludzi, o tym, co jest dla nich ważne i jakimi wartościami kierują się w życiu.

Powieści Joanny Jagiełło Kawa z kardamonem, Czekolada z chili, Tiramisu z truskawkami, Jak ziarenka piasku czy Zielone martensy, poruszają wiele problemów, z którymi na co dzień boryka się młodzież, a o których nie zawsze łatwo się rozmawia. Czytając o problemach  książkowych bohaterów, te własne stają się bardziej zrozumiałe i łatwiejsze do pokonania. Książki Joanny Jagiełło powinni przeczytać także rodzice nastolatków. Dzięki nim będą mogli lepiej zrozumieć swoje dorastające dziecko i znajdą podpowiedzi, jak nawiązać z nim dobre relacje.

Oprócz spotkania autorskiego w ramach akcji „Nastolatki w bibliotece” ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej  w Mścicach wzięli także udział w warsztatach adaptacyjnych, prowadzonych przez socjolożkę Hannę Kroczak. Warsztaty ukierunkowane były na przygotowanie młodzieży w sferze mentalnej i psychicznej do odnalezienia się w nowej rzeczywistości szkoły średniej, oswajały obszary nowości i wyzwań, aby ułatwić młodzieży wejście w nowy etap edukacji.

Danuta Sawicka, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie

opublikowano 2 października 2019