Nasza gmina na Dożynkach Powiatowych 2013

W minioną sobotę tj. 14 września na stadionie w Biesiekierzu odbyły się Dożynki Powiatowe, w których uczestniczyły wszystkie gminy powiatu i miasto Koszalin. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnym korowodem z wieńcami. Na czele szli Starostowie Dożynek Powiatowych Izabela Stec (mieszkanka Jamna) i Piotr Łosiak (mieszkaniec Biesiekierza).

Jednym z najważniejszych symboli Święta Plonów poza wieńcem, jest chleb. Starostowie przekazali go na ręce gospodarzy dożynek, którzy podzielili się nim ze zgromadzonymi.

Dożynki były także okazją do uhonorowania rolników i osób związanych z rolnictwem odznaczeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. W powiecie koszalińskim odznaczono łącznie 24 osoby. Z Gminy Będzino odznaczenia otrzymali Bogdan Kostrzewa z Uliszek i Grzegorz Sadowski z Dworka.

Rozstrzygnięto konkurs „Kobieta Aktywna Powiatu Koszalińskiego”. Nagrodzono w nim Panie aktywne społecznie i gospodarczo, działające na rzecz społeczności lokalnej. Z Gminy Będzino tegoroczny tytuł otrzymała Krystyna Najdzion Radna Rady Gminy w Będzinie, mieszkanka Strzepowa.

Doceniono także twórczość ludową w konkursie „Tradycyjny wieniec dożynkowy w powiecie koszalińskim”. Jury uznało wieniec z gminy Będzino za najbardziej wierny tradycji w zakresie formy i kompozycji oraz techniki wykonania. Wykonawczyniami tego wieńca były panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy, które otrzymały również nagrodę w wysokości 1000 złotych.

Równie pięknie i atrakcyjnie prezentowało się stoisko naszej gminy przygotowane przez placówki podległe Gminnemu Ośrodkowi Kultury eksponujące rękodzieło powstałe podczas zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz pieczywo z piekarni rodzinnej państwa Paczkowskich z Dobrzycy.

foto: http://gazeta.biesiekierz.eu/

[nggallery id=85]