Niepodległa 2018, film na konkurs

Finał naszej ciężkiej pracy przypadł na 26 kwietnia, to wtedy został nagrany film z naszym przedstawieniem na konkurs „Niepodległa 2018”. Jak już wcześniej pisaliśmy, pomysł zrodził się dzięki konkursowi, który został ogłoszony przez Powiat Koszaliński oraz Samorządowe Centrum Kultury w Sarbinowie. Jak wiemy, w tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

„Odzyskanie niepodległości to wielka sprawa. Po 123 latach Polska wróciła na mapy Europy i świata. Polska wybuchła do wolności. Stało się to tylko i wyłącznie dzięki hartowi ducha i niespożytym siłom narodu polskiego, w tym polskich chłopów, polskiej wsi, bo to oni stanowili większość mieszkańców. Niepodległość była wywalczona, okupiona tułaczką i wymodlona przez tysiące polskich rodzin”. Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Była to praca całego zespołu, scenariusz napisała pani Marcelina Ciach, oprawą muzyczną zajął się pan Stefan Wawrzeńczyk – pod jego okiem i uchem dzieci uczyły się pieśni patriotycznych. Kostiumy przygotowała pani Elżbieta Piskorz, która poświęciła swój czas aby powstały piękne mundury. Pomógł również nasz sołtys, pan Andrzej Zieliński, a naszym operatorem, dzięki któremu możemy oglądać film z przedstawieniem był pan Mateusz Dębowski. Jak zawsze, mogliśmy liczyć na pomoc rodziców. Otrzymaliśmy także duże wsparcie od Dyrektora GOK w Będzinie, pana Jerzego Łuczaka. Najważniejsze jednak są dzieci, to one zrobiły największą pracę nad tym projektem, to właśnie one uczyły się swoich ról, to one poznały tak odległą historię, a nasz cały zespół jest dumny z tych małych aktorów – dla nas są Wielcy.

Wszystkim, którzy wnieśli serce oraz pracę w powstanie filmu bardzo dziękujemy!

Instruktor Monika Zielińska