Niezwykły kalendarz historyczny o naszej gminie

Kalendarz historyczny na rok 2024, Gminy Będzino i Mielno

“Bohaterowie i miejsca zapomniane Gmin Mielno i Będzino” to tytuł niezwykle ciekawego kalendarza, który przedstawia sylwetki postaci i miejsca związane z gminami Mielno oraz Będzino.

Dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich “Malwa” w Chłopach i realizacji projektu “Spotkanie z historią mówioną, bohaterowie i miejsca zapomniane gmin” sfinansowanego w ramach inicjatywy “Działaj Lokalnie” i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce udało się stworzyć ten właśnie przepiękny kalendarz. Warto wspomnieć, że partnerem przedsięwzięcia była Gmina Będzino, zaś kalendarz powstał przy współudziale osób-pasjonatów historii lokalnej naszej gminy. Bardzo dziękujemy im za poświęcony czas i zaangażowanie.

Na 13 stronach publikacji zaprezentowano m.in. postacie związane z historią gminy Będzino- pierwszego wójta Gminy Będzino, Ryszarda Sawicza, księcia Kazimierza VII od którego imienia nazwę wzieła miejscowość Kazimierz Pomorski,Zofii Czajki, pionierki oświaty w Mścicach, rycerza Petera von Kameke. Listę postaci zamyka biskup Erazm von Manteuffel Arnhausen, zaś jedna z kart poświęcona jest miejscowości Strzepowo, w której znajduje się pałacyk związany z pobytem małżonki przyszłego następcy belgijskiego tronu.

Kalendarz historyczny Gmin Będzino oraz Mielno na rok 2024

Postacie nawiązujące do historii Gminy Mielno to działacze społeczni, długoletni mieszkańcy Mielna, zasłużeni swoją postawą i aktywnością społeczno- zawodową: Leokadia Choińska, Władysław Spodymek, Elwira Adamczewska, płk Franciszek Kosiorowski , Aurelia Ćwirko, Józef Modrzejewski.

Wydanie kalendarza jest finalnym działaniem projektu, który rozpoczął się podczas spotkania w dniu 11 października 2023 w Domu Ludowym w Mścicach, gdzie seniorzy z gmin Mielno i Będzino podczas rozmowy z zaproszonymi gośćmi, wykładowcami Politechniki Koszalińskiej, opowiadali o swoich wspomnieniach, dyskutowano wówczas także nad historią lokalną miejscowości, opowiadano o postaciach, które zaznaczyły się w historii Będzina i Mielna.

Projekt skierowany jest do seniorów z gmin Mścice oraz Będzino, w tym także do uczestników Dziennego Domu Seniora w Tymieniu i Klubu Seniora w Mścicach. Ponieważ nakład jest ograniczony, to seniorzy właśnie otrzymali w pierwszej kolejności wspomnianą publikację. Postaramy się jednak, aby nasi mieszkańcy również mieli możliwość zapoznania się z kalendarzem.

 

opublikowano 3 stycznia 2024