Obchody Dnia Niepodległości

W dniu 11 listopada mieszkańcy gminy, władze oraz radni powiatu i gminy wzięli udział w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym w Śmiechowie. Po jej zakończeniu dokonano uroczystego wprowadzenia do podziału bojowego samochodu pożarniczego przekazanego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Będzinie.


Następnie uczestnicy udali się do Domu Ludowego w Tymieniu, gdzie po odśpiewaniu hymnu i przemówieniu Wójta Gminy Będzino Henryka Brody z programem artystycznym wystąpiły: dzieci z Zespołu Szkół im. Kard. Ignacego Jeża z Tymienia, Chór Dominanta z Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach oraz zespół „Kwiaty polskie” z Tymienia.

W uroczystościach udział wzięli radni z Przewodniczącym Rady Gminy p. Andrzejem Nożykowskim, księża, delegacje jednostek OSP, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, kierownicy zakładów pracy oraz mieszkańcy.

Tego samego dnia o godzinie 14:00 w Dobrzycy odbył się I Rodzinny Bieg Wolności. Uczestnikami biegu byli mieszkańcy Gminy Będzino – dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Łącznie w biegu udział wzięło ponad 100 uczestników.

 


Na mecie czekał na nich ciepły posiłek w formie kiełbaski i zupy. Nie zabrakło również napojów oraz słodyczy. Organizatorem biegu byli: społeczność lokalna w Dobrzycy reprezentowana przez Agnieszkę Szeląg i Szymona Wasiaka, OSP Dobrzyca oraz Wójt Gminy Będzino.

Dzień niepodległości poprzedziły imprezy towarzyszące – 8 listopada na boisku „Orlik” w Mścicach odbywał się turniej piłki nożnej, w którym udział wzięły drużyny z terenu gminy Będzino. Zwycięski Puchar Wójta Gminy Będzino zdobyła drużyna z Tymienia, przed drużyną z Stoisławia i Strachomina. Pozostałe ekipy biorące udział w turnieju otrzymały puchary i nagrody w postaci piłek. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali gorące posiłki i napoje.

W dniu 10 listopada z okazji Święta Niepodległości w GBP w Będzinie odbył się również Gminny Turniej w Szachy i Warcaby. W turnieju w warcaby pierwsze miejsce zajęła Karolina Strzelczyk z Będzina. Zwycięzcą turnieju szachowego został Andrzej Kieloch z Tymienia. W tym samym czasie na sali widowiskowej GOK Będzino odbywał się Gminny Turniej w Tenisie Stołowym w kategorii kobiet i mężczyzn. W kategorii kobiet zwyciężyła Anna Pecyna z Dobrzycy , a w kategorii mężczyzn Krzysztof Zieliński z Strachomina. Nagrody i puchary dla zwycięzców wręczył Wójt Gminy Będzino p. Henryk Broda. Organizatorami obchodów tegorocznych uroczystości Święta Niepodległości byli: Urząd Gminy Będzino, Zespół Szkół im. Kard. Ignacego Jeża w Tymieniu, Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie.

Obchody Dnia Niepodległości – fotorelacja M. Dębowski / UG Będzino

[nggallery id=160]

I Rodzinny Bieg Niepodległości – fotorelacja M. Dębowski / UG Będzino

[nggallery id=159]

Turniej o Puchar Wójta Gminy Będzino

[nggallery id=171]

Realizacja zadania w ramach projektu „Akademia Listopadowa 2014-trzydniowe obchody Święta Niepodległości w Gminie Będzino”, projekt dofinansowany ze środków  Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.