PierogoweLove – Spotkanie dwóch kuchni już za nami!!!

W minioną sobotę (24 września 2022 r.) odbyły się warsztaty kulinarne PierogoweLove prowadzone wspólnie przez KGW Wesołe Babki oraz naszych sąsiadów z Ukrainy, realizowane w ramach programu Działaj Lokalnie. Spotkanie dwóch kuchni odbyło się w sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Dobrzycy.
Warsztaty rozpoczęły Panie z KGW Wesołe Babki od przywitania wszystkich kucharek i kucharzy, małych i dużych, gości specjalnych Pań z Ukrainy, pełniącą funkcję Wójta Gminy Będzino Panią Sylwię Halamę i Dyrektor GOK Panią Natalię Jastrzębską. Podczas części oficjalnej przedstawiono budżet projektu oraz zakupione materiały (fartuchy, stolnice, wałki, maszynkę do mielenia mięsa, materiały żywnościowe).

Czas to pieniądz, więc szybko przeszliśmy do celu naszego spotkania. Pałeczkę przejęły Panie z Ukrainy, które zaprezentowały swoje sposoby na pierogi. Pokazały wszystkim jak robi się tradycyjne pielmieni. Do ich przygotowania wykorzystuje się wszelkie rodzaje mięsa – od drobiowego, przez wieprzowinę, wołowinę, baraninę. Zdradziły również tajemnice swoich babć na pierogi z ciasta drożdżowego, czy sposoby na ich ozdabianie i sposoby serwowania.

Po cennej lekcji dobrej kuchni do pracy przystąpiły Panie z KGW Wesołe Babki, które przedstawiły swoje sposoby na te popularne danie. Zdradziły między innymi tajniki najlepszego ciasta, które musi po wyrobieniu „odpocząć”, aby było elastyczne i miękkie. Do wyklejenia były pierogi z farszem z kaszy i twarogu, kapusty i grzybami, ziemniakami i twarogiem, szpinakiem i fetą oraz na słodko z samym twarogiem.

Podczas trwania warsztatów kulinarnych niezawodna Dobrzycówka prowadziła zajęcia sensoryczne dla dzieci z kolorowych mas solnych. Cały czas do dyspozycji najmłodszych był kącik malucha z zabawkami, ale nie zabrakło chętnych do spróbowania swoich sił w lepieniu pierogów.

Podstawowym celem projektu PierogoweLove była integracja mieszkańców Dobrzycy i naszych Sąsiadów z Ukrainy oraz spotkanie międzypokoleniowe. Wydarzenie to było idealnym sposobem na zbudowanie więzi, poczucia przynależności i włączenie w życie społeczne różnych grup. Kolejny raz mieszkańcy Dobrzycy i Panie z KGW Wesołe Babki pokazały, że wspólnie możemy realizować różne cele i zadania, a współudział przynosi same korzyści.

KGW Wesołe Babki pragną serdecznie podziękować osobom zaangażowanym w realizację projektu oraz wszystkim uczestnikom warsztatów kulinarnych – PierogoweLove.

„Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce”.

opublikowano 26 września 2022