Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie po raz pierwszy włączyła się do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek 2017. Drugiego czerwca, późnym wieczorem, biblioteka stała się centrum dowodzenia i zamieniła się w prawdziwe biuro detektywistyczne z ubiegłego wieku.

Stare aparaty telefonów stacjonarnych, maszyny do pisania z poprzedniej epoki, mała kasa pancerna z pieniędzmi, lupy, latarki, lornetki, czarne kapelusze, niezbędne przedmioty do kamuflażu i wystrój – stworzyły fantastyczny klimat z odrobiną grozy.  W tak przygotowanym biurze czekało przyszłych detektywów niełatwe wyzwanie – uzyskanie licencji detektywa oraz wytropienie zaginionej walizki z cenną zawartością i dostarczenie jej do biblioteki. Aby uzyskać licencję detektywa z prawdziwego zdarzenia trzeba było przejść bardzo trudne testy. W testach smaku, węchu, dotyku i słuchu były sprawdzane zmysły. Rozwiązywanie arcytrudnych łamigłówek i podchwytliwych zagadek to test na logiczne myślenie i bystrość umysłu. Nauka sztuki kamuflażu, pobierania odcisków palców, samodzielne wypisanie na maszynie imienia i nazwiska – i licencja detektywa zdobyta! Wczesną nocą grupa dochodzeniowa rozemocjonowanych dzieciaków z mapą, latarkami i lupami wyruszyła na nocne poszukiwania. Młodych detektywów na trasie poszukiwań czekały jeszcze liczne zadania i niespodzianki, rozwiązanie których miało im ułatwić złapanie właściwego tropu i dotarcie do celu. Walizka została odnaleziona, a cenną zawartością podzielili się znalazcy. W trakcie zabawy był też czas na prace manualno – artystyczne – koraliki do prasowania,  a także na przekąski.

Lody i lemoniada cytrynowa świetnie studziły emocje, a babeczki z czekoladą dodawały sił witalnych. Pomimo bardzo późnej pory, młodzi detektywi  bardzo niechętnie zakończyli fantastyczną zabawę z przygodą. Za rok na pewno powtórzymy taki wieczór, ale w zupełnie innym klimacie.

Organizatorem akcji ogólnopolskiej, w której udział wzięło ponad 1300 bibliotek, było Centrum Edukacji Obywatelskiej. Współorganizatorzy: Instytut Książki, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Akcję dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na naszym Facebooku – zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

https://www.facebook.com/pg/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-B%C4%99dzinie-553428291375152/photos/?tab=album&album_id=1597911266926844

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie
Danuta Sawicka

[av_gallery ids=’14543,14544,14545,14546,14547,14548,14549,14550,14551,14552,14553′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ av_uid=’av-ofyzbi’]