Fundacja Pływamy i Ratujemy powstała we wrześniu 2017 roku z inicjatywy rodziców dzieci uzdolnionych w dziedzinie pływania i trenerów zajmujących się na co dzień kształceniem młodych pływaków. Fundacja oferuje zajęcia dzieciom z Gminy Ustronie Morskie, ale także z Gmin Będzino i Dygowo o różnym poziomie zaawansowania, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży których celem jest przygotowanie do egzaminu na ratownika wodnego.  Nauka pływania z elementami ratownictwa umożliwia w przyszłości udział młodzieży w zabezpieczeniu plaż i basenów, ale także pomaga rozwijać świadomość odpowiedzialności za siebie i innych, zapobiega podejmowaniu niepotrzebnego ryzyka i pozwala posiąść umiejętności, które mogą uratować życie i zapobiec tragedii.

Od marca prowadzimy także zajęcia nurkowania dla grupy ratowniczej, do której werbujemy również dzieci z zajęć prowadzonych w formie szkółki. Najmłodsi uczestnicy mają 10 lat, warunkiem jest umiejętność pływania minimum trzema stylami. Celem zajęć jest przystąpienie do egzaminów po osiągnięciu odpowiedniego wieku i umiejętności.

W okresie poświątecznym udało nam się zorganizować zajęcia ratownicze, podczas których nasi podopieczni zostali przygotowani do czekających nas 25 maja zajęć na jeziorze. W dniu  23 kwietnia na basenie w Ustroniu Morskim nasi podopieczni wzięli udział w drugich zajęciach nurkowania, a 12 maja na głębszym 3,5 – metrowym basenie w Podczelu. Zajęcia również miały na celu przygotowanie do zajęć na wodach zewnętrznych.

Nauka pływania połączona z elementami ratownictwa i nurkowaniem przyciąga młodych ludzi, jest dla nich atrakcyjną formą nauki i spędzania wolnego czasu.

Więcej o fundacji: tutaj.