Emocje po 28. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stopniowo się wyciszają, ale nadal jest w nas pozytywna energia i wielka pasja pomagania. Nasza lokalna społeczność jest częścią pozytywnego świata którą tworzy, mając silną wolę integracji dla czynienia dobra i wzajemnej pomocy. To był kolejny rok wspaniałego, wspólnego tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

To Wy – drodzy mieszkańcy naszej gminy, a także Wasi przyjaciele, znajomi, osoby gościnnie biorące udział w Orkiestrze, sponsorzy, wolontariusze i wszyscy ludzie dobrej woli – jesteście winni tego, że tegoroczny Finał miał tak fantastyczny wynik. Biblioteka, wspólnie ze Szkołą Podstawową w Łeknie zebrali 13 017 zł! Jest to kwota oszałamiająca! DZIĘKUJEMY!

Impreza trwała tylko cztery godziny, ale było tyle atrakcji i przemiłych niespodzianek, że można by tym obdzielić przynajmniej dwie imprezy. Zaczęliśmy od występu przedszkolaków z grupy „Motylki” z Przedszkola w Będzinie, a później wszystko nabrało tempa. Występ Dziecięcej Orkiestry Dętej „Morscy Muzycy” z Sarbinowa, karatecy z Kyokushin Kanku Tymień, występy wokalne i taneczne uczennic ze szkoły w Łeknie, szkolna kawiarenka z pysznymi ciastami, stoisko Hotelu NAT (Jawor) z Sarbinowa z loterią i krzepkimi zupami, portrety malowane na poczekaniu przez panią Irinę Zincową – Szewczyk, warsztaty rzeźbienia w drewnie prowadzone przez pana Bolesława Białeckiego, występ Kapeli Swaty i licytacje. Równolegle działały – stoisko biblioteczne z książkami i innymi rzeczami niezwykłymi oraz kącik dla dzieci z malowaniem twarzy, brokatowymi tatuażami, balonowym zoo i zajęciami plastycznymi z masą solną, prowadzony przez Dziecięcą Strefę Kreatywnej Zabawy Babakuba z Kołobrzegu, a w trakcie imprezy odwiedził nas jeszcze wielki pluszowy miś. Będzińską Orkiestrą dyrygował Mateusz Prus, na co dzień dziennikarz koszalińskiej Telewizji Max, ale także zaangażowany człowiek kultury i społecznik.

Ale to nie jedyna wyjątkowa osoba, którą gościliśmy podczas tegorocznego finału. Odwiedził nas także koszaliński artysta Tomasz Cukin Żuk, który podarował na licytację dwie swoje grafiki, oraz koszaliński dziennikarz radiowy i muzyk Kuba Grabski. Kuba brawurowo poprowadził licytacje prac Cukina, które „poszły” za imponującą kwotę. Jednak najdrożej sprzedana została praca artysty rzeźbiarza z terenu naszej gminy – pana Bolesława Białeckiego. Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, zawsze niezawodnym, z wielkim sercem, empatią i zrozumieniem – za wsparcie rzeczowe i finansowe będzińskiej Orkiestry. Oto oni:

– Agnieszka i Mariusz Kwiatkowscy sklep „Mrówka” – Będzino
– Beata Węgrzynowska-Dawid – Apteka „Aspirynka” Będzino
– Magdalena i Marek Gizińscy Sklep „Mikrus” – Będzino
– Tomasz Włodyka – Firma „Seafood” Będzino
– Józef Kokłowski Hotel NAT (Jawor) – Sarbinowo
– Tomasz Cukin Żuk – Koszalin
– Anna Sawicka – Babakuba Kołobrzeg
– Bolesław Białecki – artysta rzeźbiarz Wierzchomino
– Piekarnia Bajgiel – Będzino
– Paweł Hawran „Pasieka z pasją”- Miłogoszcz
– Konrad Przybylski – sołtys wsi Będzino
– Monika Luty – sołtys wsi Kiszkowo/Dworek
– Anna Garbalska – sołtys wsi Słowienkowo
– Elżbieta Rzepka – sołtys wsi Popowo
– Mariusz Jaroniewski – Wójt Gminy Będzino
– Anna Naszydłowska – Barnin
– Agnieszka Szeląg – Dobrzyca- Marika Jackiewicz i Konrad Sawicki – Gdynia
– Irina Zincowa-Szewczyk – Koszalin
– Magdalena Słotwińska – Słowienkowo

– Danuta Suk – Barnin

Wszystkim, bez wyjątku, DZIĘKUJEMY, że zawsze można na Was liczyć, że na hasło „robimy finał WOŚP w Będzinie” pytacie tylko, jak można pomóc. Z takimi ludźmi… to możemy grać do końca świata. I o jeden dzień dłużej. Spotykamy się za rok.

Danuta Sawicka

Gminna Biblioteka Publiczna w Będzinie