Powiatowe Święto Plonów

Dożynki, jako ludowe święto dziękczynne za ukończone zbiory zbóż, wpisały się bardzo mocno w polską historię i są kultywowane po dziś dzień. W trakcie naszych dziejów obrzędy dożynkowe przybierały różną  formę w zależności od regionu kraju. W obecnych czasach stanowią one nadal bardzo istotny element  naszej polskiej rzeczywistości.

Powiat Koszaliński i Miasto Koszalin, chcąc kontynuować naszą piękną, polską tradycję, organizuje ?Święto Plonów?, które zaplanowane jest na 12 września br. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:00 mszą św. dziękczynną w koszalińskiej katedrze. Następnie poszczególne delegacje gmin powiatu koszalińskiego: Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów, Świeszyno oraz miasto Koszalin,  uformują barwny korowód, który przejdzie ulicami Koszalina do miejsca dalszych obchodów dożynkowych ? placu  przy amfiteatrze. Tam na scenie głównej odbędzie się dalszy ceremoniał dożynkowy – czyli przyjęcie wieńców dożynkowych i bochna chleba, wypieczonego z tegorocznych zbiorów, który zostanie podzielony, jak nakazuje tradycja, sprawiedliwie przez gospodarzy tegorocznego Święta Plonów – starostę koszalińskiego Mariana Hermanowicza i prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego – wśród członków delegacji gminnych.

Następnie w programie dożynek nie zabraknie śpiewów i tańców w wykonaniu lokalnych zespołów. Na zakończenie imprezy o godzinie 18:00 zaplanowane są dwa koncerty w wykonaniu Dona Wasyla Juniora i zespołu Ivona.

Tradycyjnie podczas Święta Plonów odbędą się prezentacje rękodzielników, producentów wyrobów regionalnych oraz gmin, sołectw, stowarzyszeń,  jak i instytucji i firm związanych z rolnictwem.  W ramach zmagań konkursowych  jury wyłoni trzy najładniejsze stoiska. W trakcie dożynek zostanie przeprowadzony również  konkurs na ?Tradycyjny wieniec dożynkowy?.

Dla zwolenników aktywnego spędzenia czasu przeprowadzone zostaną bezpłatne warsztaty wykonywania ozdób ze słomy i garncarstwa. Dla najmłodszych przygotowany będzie plac zabaw. Z kolei dla miłośników historii motoryzacji i nie tylko, wzdłuż ulicy Piastowskiej zaprezentowane zostaną stare i zabytkowe ciągniki oraz auta, jak i współczesne maszyny rolnicze.

Należy nadmienić, że w tym roku obchodzimy czterdziestą rocznicę dożynek centralnych, które odbyły się  w Koszalinie.  Chcąc podkreślić fakt, tak bardzo istotny dla rozwoju miasta, na placu dożynkowym będziemy gościć  postaci  historyczne – towarzysza Edwarda Gierka z małżonką.

   PLIKI DO POBRANIA:

Informacja pochodzi ze strony http://www.powiat.koszalin.pl/pl/aktualnosci/powiatowe-swieto-plonow-3072

 

opublikowano 12 sierpnia 2015