Powiatowe Zawody OSP

Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Medycznego w Koszalinie, we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Koszalinie po raz szósty była organizatorem  Powiatowych Zawodów Ochotniczych Straży Pożarnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy „Biec, by pomóc”. W tym roku gospodarzem zawodów była Gmina Świeszyno. Zawody odbyły się 8 października 2016r. na terenach rekreacyjnych nad rzeką Radwią w Niedalinie. Do udziału w zawodach zgłosiło się osiem drużyn, reprezentujących: OSP Będzino, OSP Biesiekierz, Gminę Bobolice, OSP Niedalino, OSP Polanów, OSP Sianów, OSP Świeszyno oraz OSP Wyszewo.

Każda z drużyn musiała zmierzyć się z sześcioma pozoracjami oraz testem teoretycznym wiedzy z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Po zadysponowaniu do poszczególnych scen przez Miejskie Stanowisko Kierowania, należało ocenić zagrożenie, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, dotrzeć do poszkodowanych i udzielić im pomocy przedmedycznej, w oparciu o procedury ratownicze z zakresu KPP.

Sceny przedstawiały się następująco: ODMA- mężczyzna ugodzony nożem w okolicy klatki piersiowej przez nieznanego sprawcę. WYPADEK- wypadek komunikacyjny z udziałem dwóch samochodów osobowych, dwoje poszkodowanych: kobieta w widocznej ciąży oraz nieprzytomny mężczyzna. TRIAGE- wypadek wycieczki szkolnej, na miejscu poszkodowanych 20 osób. Konieczne przeprowadzenie segregacji poszkodowanych, wyznaczenie stref segregacyjnych, miejsca lądowiska dla Lotniczego Pogotowia ratunkowego oraz przyjęcie Zespołu ratownictwa Medycznego. BUDOWA- upadek robotnika z rusztowania budowlanego. WAKACJE-  nieprzytomny nastolatek po skoku do wody „na główkę”, wyciągnięty na przeciwległy brzeg przez świadków zdarzenia. Scena wymagała przeprawienia się łódką przez rzekę. BIWAK- wybuch dezodorantu w ognisku, poszkodowany nastolatek, rozległe poparzenia dłoni i twarzy.

Zadania nie były łatwe, a swoim realizmem uświadamiały, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na strażakach i w jak trudnych warunkach walczą o ludzkie życie i mienie. Drużyny spisały się znakomicie. Klasyfikacja końcowa wyglądała następująco: I miejsce OSP Będzino, II miejsce OSP Biesiekierz, III miejsce reprezentacja Gminy Bobolice, IV miejsce OSP Świeszyno, V miejsce OSP Sianów, VI miejsce OSP Polanów, VII miejsce OSP Wyszewo i VIII miejsce OSP Niedalino. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkie jednostki zapraszamy do udziału w zawodach za rok.

Joanna Sobczyńska

[av_gallery ids=’11792,11793,11794,11795,11796,11797,11798,11799,11800,11801,11802,11803,11804′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ av_uid=’av-vo9mvj’]

opublikowano 11 października 2016