Pracowici jak pszczoły

[av_section min_height=’100′ min_height_px=’500px’ padding=’default’ shadow=’no-shadow’ bottom_border=’no-border-styling’ bottom_border_diagonal_color=’#333333′ bottom_border_diagonal_direction=” bottom_border_style=” scroll_down=’aviaTBscroll_down’ id=” color=’main_color’ custom_bg=” src=’https://bedzino.pl/wp-content/uploads/2017/07/IMG_1767ch.jpg’ attachment=’14873′ attachment_size=’full’ attach=’parallax’ position=’top center’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ overlay_enable=’aviaTBoverlay_enable’ overlay_opacity=’0.2′ overlay_color=’#020202′ overlay_pattern=” overlay_custom_pattern=”] [av_heading tag=’h1′ padding=’5′ heading=’Pracowici jak pszczoły’ color=’custom-color-heading’ style=’blockquote modern-quote modern-centered’ custom_font=’#ffffff’ size=” subheading_active=’subheading_below’ subheading_size=’20’ custom_class=”] 11 lipca 2017[/av_heading] [/av_section] [av_heading tag=’h3′ padding=’15’ heading=’W pracy pszczelarza liczy się zarówno wiedza, doświadczenie jak i ogrom pracy włożony w opiekę nad pasieką. W gminie Będzino jest ich kilkunastu. Rozmawiałem z dwoma z nich.’ color=” style=’blockquote modern-quote modern-centered’ custom_font=” size=” subheading_active=” subheading_size=’15’ custom_class=”][/av_heading] [av_textblock size=” font_color=” color=”] Najpierw trafiam do Miłogoszczy, gdzie swoją pasiekę ma 28-letni Paweł Hawran.

Mateusz Dębowski: Jesteś jednym z najmłodszych pszczelarzy na terenie gminy, do tego wykształconym w tym kierunku, jak do tego doszło?
Paweł Hawran: Tata mnie tym zaraził. Zaczęło się od wspólnej pracy przy ulach, już jako dziecko miałem swoje obowiązki. Na początku robiłem to niechętnie. Z czasem stało się to moją pasją. Początki pszczelarstwa w naszej rodzinie sięgają czasów przedwojennych, kiedy to Antoni Patoka – mój praprapraprzodek podjął się pszczelarstwa. Po latach rozwoju przekazano ją mojemu tacie, Piotrowi. Wówczas było to około 120 rodzin pszczelich. Rozwinął ją do ponad 200. Natomiast ja od 5 lat jestem właścicielem pasieki.

I ile obecnie masz uli?
Ponad 500. W każdym z uli jest średnio po 50-60 tys. pszczół. Co daje nam liczbę ok. 30 mln. Nie liczę ulików “weselnych” (dla młodych pszczół), których też mam około 120.

To imponująca liczba. Jak sobie z tym radzisz?
Bycie pszczelarzem to nie jest łatwa praca. Trzeba mieć wiedzę z wielu dziedzin. Od stolarki i spawania, po umiejętność robienia uli. To wymaga dużo czasu i poświęcenia. Pszczoły są wymagające. To żywy organizm, który za dobre się odwdzięcza, a za złe karze.

Bycie pszczelarzem to nie jest łatwa praca. Trzeba mieć wiedzę z wielu dziedzin.

Przykład?
To nie jest tak, jak niektórzy myślą, że wystarczy postawić ul i jest to nie kończąca się fabryka miodu. Przeglądając pszczoły i pracując przy nich obserwuje się je, poznaje się ich zwyczaje. Na tej podstawie możemy zapobiegać wielu zdarzeniom, np. chorobie, wyrojeniu się, czy głodowi wśród pszczół. Ważne jest też obserwowanie pogody oraz cykliczne przeglądy uli. Pszczoły, gdy są źle traktowane potrafią być kąśliwe, a gdy praca w ulu idzie sprawnie, potrafią odprowadzić człowieka do samego domu. No i oczywiście więcej miodu zostaje dla pszczelarza. Nie wspomnę już o ich sposobie porozumiewania się poprzez zapach czy tańce.[/av_textblock] [av_section min_height=’75’ min_height_px=’500px’ padding=’default’ shadow=’no-shadow’ bottom_border=’no-border-styling’ bottom_border_diagonal_color=’#333333′ bottom_border_diagonal_direction=” bottom_border_style=” scroll_down=’aviaTBscroll_down’ id=” color=’main_color’ custom_bg=” src=’https://bedzino.pl/wp-content/uploads/2017/07/3157_o.jpg’ attachment=’14882′ attachment_size=’full’ attach=’parallax’ position=’bottom center’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ overlay_opacity=’0.2′ overlay_color=’#020202′ overlay_pattern='{{AVIA_BASE_URL}}images/background-images/diagonal-bold-light.png’ overlay_custom_pattern=”][/av_section] [av_textblock size=” font_color=” color=”] A w porównaniu do poprzednich lat, jak to jest z pszczelarstwem? Tyle mówi się teraz o masowym wymieraniu pszczół.
Są nowe przepisy odnośnie stosowania oprysków, które są szkodliwe dla ludzi i pszczół. Co prawda nie można teraz pryskać kwitnących plantacji w określonych porach dnia. Ale za to robi się to etapami, co i tak doprowadza do osłabienia pszczół, problemami z odpornością i mikroflorą jelit. Są po prostu porażane łagodniej, a środki są tak dostosowane by nie było widać objawów klinicznych, a żeby działo się to powoli, co i tak w konsekwencji prowadzi do osłabienia rodzin, a nawet do ich wymierania. Ale główną winę za to ponoszą zarówno pszczelarze, jak i rolnicy. Powinno przeprowadzać się wspólny rekonesans i wzajemnie informować o trasach przelotu pszczół oraz planowanych opryskach. A tego przepływu informacji zazwyczaj nie ma. Więc wina leży pośrodku.

Jakie miody macie w ofercie?
Wszystkie miody są inne w smaku. W zależności od warunków pogodowych oraz warunków rozwoju rodziny pszczelej każdy miód smakuje inaczej. W swojej ofercie mamy głównie miód wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, gryczany, akacjowy, wrzosowy spadziowy iglasty, wiosenny, klonowo wierzbowy i miody kremowe.

Skąd taką różnorodność smaków?
W tym celu organizujemy tzw. przejazdy. Gdy nadchodzi wieczór zamykamy ule i przewozimy w dane miejsca, pola, gdzie występuje interesujący nas pożytek. Następnie rano wypuszczamy pszczoły. Te zbierają wszelkie dobroci i znoszą go do ula.

A najbardziej smakuje …?
Najbardziej smakuje to czego jest najmniej i najrzadziej występuje. Spadziowy iglasty, wrzosowy. Dobre są miody wiosenne – klonowe, wierzbowe. Ostatnio miałem okazję robić miód kremowy z maliną suszoną.

Czyli można powiedzieć, że nie stoisz w miejscu..
Trzeba wprowadzać na rynek nowe produkty. Ludzie są ciekawi nowych smaków za nimi przyjeżdżają z całej Polski jak I z okolicy. Wychodząc na przeciw wymaganiom klientów powstała strona i sklep internetowy, w którym można poznać i zamówić do domu wszystkie produkty jakie daje moja pasieka. Zapraszam serdecznie na sklep.pasiekazpasja.pl[/av_textblock] [av_section min_height=’100′ min_height_px=’500px’ padding=’default’ shadow=’no-shadow’ bottom_border=’no-border-styling’ bottom_border_diagonal_color=’#333333′ bottom_border_diagonal_direction=” bottom_border_style=” scroll_down=’aviaTBscroll_down’ id=” color=’main_color’ custom_bg=” src=’https://bedzino.pl/wp-content/uploads/2017/07/IMG_1787ch.jpg’ attachment=’14877′ attachment_size=’full’ attach=’parallax’ position=’bottom center’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ overlay_opacity=’0.2′ overlay_color=’#020202′ overlay_pattern='{{AVIA_BASE_URL}}images/background-images/diagonal-bold-light.png’ overlay_custom_pattern=”][/av_section] [av_textblock size=” font_color=” color=”] Pszczołami zajmuje się również Pan Henryk Bartczak z Kładna. Od 17 lat. Na przywitanie od razu prowadzi mnie do swojej pasieki. Stoi tutaj około 60 samodzielnie zrobionych uli. Wszechobecna zieleń i duża ilość cienia wydają się być idealnym miejscem dla jego pszczół.

Mateusz Dębowski: Pana pszczoły dobrze się tu czują? Ogrom wykonanej pracy robi wrażenie.
Henryk Bartczak: (śmiech) Trzeba by było je o to spytać. Nie ukrywam, że włożyłem mnóstwo trudu w tą pasiekę. Mam problemy z kręgosłupem i ule musiałem dostosować w ten sposób, aby wygodnie mi było przy nich pracować.

Wśród naszych pszczelarzy jest Pan prawdziwym weteranem, swoją drogą Pana nazwisko też kojarzy mi się ze pszczelarstwem, od słowa “barć”. Przypadek?
Pszczołami zajmował się mój ojciec, a następnie brat. Nie były to jakieś duże liczby uli. Ja sam z początku się tym nie interesowałem. Zaczynałem z dwiema pasiekami, które przekazał mi brat. Wtedy powiedział “rób sobie co chcesz, bo tak ojciec kazał i koniec”. No i tak zacząłem.

Zaczynałem z dwiema pasiekami, które przekazał mi brat. Wtedy powiedział “rób sobie co chcesz, bo tak ojciec kazał i koniec”. No i tak zacząłem.

Ile średnio miodu można pozyskać z ula?
Wszystko zależy od tego ile pszczół się przechowa, jaki był dany rok pod względem warunków zarówno atmosferycznych jak i wzrostu roślinności. Ale można przyjąć, że średnio z jednego ula można uzyskać 10 kg miodu. Ten rok był bardzo trudny. Wiosną dużo pszczół padło. Mrozy przy końcu kwietnia zrobiły swoje. Kwitł mniszek. Pszczoły lotne przynosiły dla swoich młodych pyłek, z tego pyłku robiły pierzgę. A ten był przemrożony. To skutkowało tym, że te dostawały biegunki. Wylatywały na wypróżnienie się. I nie wracały.

Mówił Pan o pszczołach lotnych. Jakie jeszcze znajdują się w ulu?
Mamy matkę, trutnie i pszczoły. Pszczoły dzielą się m. in. na robotnice, włoszczarki, wartowniczki, opiekunki do matki i pszczół. Tam jest kilka hierarchii. Pszczoły mają pięć oczu. Dwoje głównych i trzy przyoczka. Porozumiewają się za pomocą dotyku, zapachu.

Dlaczego pszczoła umiera jak użądli?
To wynika z budowy żądła. W przeciwieństwie do osy, której żądło jest gładkie, żądło pszczoły ma ostki podobne jak na haczyku na ryby. Jest ono ściśle połączone z jelitem. Problem jest, gdy użądli kręgowca, który ma ciało włókniste. Przez to pszczoła nie jest w stanie wyciągnąć żądła. Wyrywa je więc razem ze swoimi wnętrznościami.

Czyli bezkręgowców mogą żądlić bezkarnie?
Tak. Zdarza się nawet, że pszczoły zabijają się nawzajem. Rywalizują o żywność, napadają na siebie. Wtedy wiele z nich ginie.

To chyba ich ciemniejsza strona..
To naturalne, jak każde zwierzęta rywalizują ze sobą. Ale przede wszystkim są pracowite. I pożyteczne. Między innymi to dzięki nim plony rolników są o 30% większe. A gdy pszczoły wyginą, to czeka nas nieciekawy los.. Dbajmy więc o nie, jak o wspólne dobro.

Dziękuję za rozmowę.
Ja również, zapraszam do swojej pasieki!

Tekst i foto: MD[/av_textblock] [av_section min_height=’100′ min_height_px=’500px’ padding=’default’ shadow=’no-shadow’ bottom_border=’no-border-styling’ bottom_border_diagonal_color=’#333333′ bottom_border_diagonal_direction=” bottom_border_style=” scroll_down=’aviaTBscroll_down’ id=” color=’main_color’ custom_bg=” src=’https://bedzino.pl/wp-content/uploads/2017/07/IMG_1785.jpg’ attachment=’14892′ attachment_size=’full’ attach=’parallax’ position=’bottom center’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ overlay_opacity=’0.2′ overlay_color=’#020202′ overlay_pattern='{{AVIA_BASE_URL}}images/background-images/diagonal-bold-light.png’ overlay_custom_pattern=”][/av_section]

opublikowano 11 lipca 2017