W dniu dzisiejszym naszą gminę odwiedzili przedstawiciele Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych d.s. Uchodźców. Dyrektor Operacyjna Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce, Anne Landouzy Sanders, Irina Isomowa -Senior Community-Based Protection Officer i Jakub Pilch, Senior Government Liaison Associate spotkali się z Wójtem Gminy Będzino Sylwią Halamą, Przewodniczącym Rady Gminy w Będzinie i Stanisławą Papajewską- Hanasz, prezesem stowarzyszenia “Lepsze Jutro”.

Rozmawiano o współpracy i wsparciu w zakresie opieki nad uchodźcami z Ukrainy przebywającymi na terenie Gminy Będzino. Gości bardzo zainteresował projekt utworzenia mieszkań, na które pozyskaliśmy dofinansowanie, a w których zamieszkają również obywatele Ukrainy. Tym bardziej, że Ukraińcy mogą liczyć także na wsparcie mentorskie i pomoc psychologiczną a także naukę języka polskiego. Dyskutowano też nad rozwojem dialogu obywatelskiego, dotychczasowymi formami opieki nad uchodźcami i ich integracją z mieszkańcami Będzina. Jak usłyszeliśmy, Gmina Będzino jest wysoko oceniana w skali kraju w kontekście proponowanych rozwiązań z zakresu opieki nad uchodźcami i pomocy społecznej.

Pracownicy Przedstawicielstwa UNHCR w Polsce z dużym zainteresowaniem oglądali mieszkania, które zostaną zaadoptowane w ramach projektu “Lepszy Start w Gminie Będzino”, zwiedzili także m.in. kompleks żłobkowo- przedszkolny w Mścicach. Spotkanie z pewnością jest początkiem długofalowej, rozwojowej współpracy.