Małgorzata Strękowska-Zaremba, pisarka książek dla dzieci, dziennikarka, współautorka podręczników, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, była gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Stworzyła wiele opowieści: edukacyjnych, satyrycznych, detektywistycznych, przygodowych, historycznych; również wiele wierszy, zagadek i czytanek do podręczników. Opowiadała o swoich literackich bohaterach. Czytała zabawne fragmenty swoich książek, zadawała zagadki, dyskutowała.  Dzieciom szczególnie się podobały raperskie rymy w opowieściach o Filipku, którymi pisarka okrasiła   fabułę książki. Czytając je, rapowała wspólnie z dziećmi.

Ta pełna ciepłego humoru, mądra i wzruszająca seria o Filipku to doskonała lektura nie tylko dla młodego czytelnika, ale także i dla dorosłych, którzy uwielbiali bestsellerową serię o Mikołajku. Inne książki pisarki, Złodzieje snów i Dom nie z tej ziemi, w bardzo plastyczny i zachwycający sposób, chwalony także przez psychologów dziecięcych, pozwalają młodemu czytelnikowi na  oswojenie przeraźliwie dorosłego świata.

Dom nie z tej ziemi otrzymał tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2017 w plebiscycie Empiku Przecinek i Kropka, a w 2018 roku został uznany, według Internationale Jugendbibliothek, za jedną z 200 najlepszych na świecie książek dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół w Łeknie, Dobrzycy i Tymieniu.

Danuta Sawicka

Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie

opublikowano 24 października 2019