Projekt wymiany przyczynia się do zbliżenia i porozumienia uczniów z obu krajów. To także możliwość poznania rówieśników i ich codziennego życia oraz nauka języka niemieckiego. Współpraca ma służyć przełamywaniu uprzedzeń, a także poszerzanie horyzontów myślowych uczniów krajów partnerskich.

Tegoroczna wizyta przebiegała pod hasłem „Razem w zgodzie z naturą”. Nad jej organizacją i przebiegiem czuwali: Mirosław Gostomczyk – dyrektor Zespołu Szkół im. Kard. Ignacego Jeża, Jolanta Szuba – jego zastępca oraz Mariola Drogosz – nauczycielka języka niemieckiego. Organizacja wymiany możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze Szczecina, a także dzięki wójtowi gminy Będzino Henrykowi Brodzie.

Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od wspólnej lekcji plastyki, na której w polsko niemieckich parach tworzyli prace pod tytułem: „Wiosenne ogrody”. Już podczas tych zajęć uczniowie nawiązali nić porozumienia. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wyjątkowego miejsca, stworzonego z zamiłowania do natury, czyli Ogrodów Hortulus w Dobrzycy.

Nauczyciele Zespołu Szkół im. Kard. Ignacego Jeża i Szkoły Podstawowej w Dobrzycy wraz z uczniami przygotowali także dyskotekę, na której przeprowadzono wiele konkursów. Każdy uczestnik zabawy otrzymał upominek. Odbył się także pokaz karate w wykonaniu zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego „Karate Kyokushin Kanku Tymień”.

Uczniowie brali też udział w wycieczce do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Manowie, gdzie zwiedzili teren ośrodka. Najpierw zobaczyli psy myśliwskie, a następne zagrodę z dzikami, wysłuchali interesującego wykładu o tematyce przyrodniczej. Było ognisko z kiełbaskami, a na koniec każdy uczestnik otrzymał dyplom młodego ekologa
z upominkiem.

Ciekawość wzbudziła także latarnia morska w Gąskach, z której szczytu rozciąga się fantastyczny widok na Morze Bałtyckie i okolice.

Na koniec wspólnej podróży uczniowie udali się do krainy chleba w Ustroniu Morskim. Tutaj wysłuchali ciekawej prelekcji na temat historii młynarstwa i piekarnictwa, a także pięknej bajki Hansa Christiana Andersena „O dziewczynie, która podeptała chleb”. Każdy uczestnik otrzymał własny kawałek ciasta, z którego wyczarował prawdziwe dzieło sztuki.

Uczniowie z Polski z żalem pożegnali swoich niemieckich partnerów z Britz. Wszyscy uczestnicy wymiany wynieśli z tej przygody wiele  niezapomnianych i wzruszających wrażeń. Mamy nadzieję, że zawarte przyjaźnie będą dalej pielęgnowane. W maju 2014 planowana jest rewizyta u naszych niemieckich przyjaciół.