Scenariusz dla moich sąsiadów

Na terenie gminy Będzino trwa projekt pn. „Scenariusz dla moich sąsiadów”, którego celem jest integracja mieszkańców gminy Będzino podczas plenerowych projekcji filmów. Pomysłodawcą powstania lokalnego kina na leżakach był mieszkaniec Mścic – Krystian Kelm, który wraz z żoną Pauliną działa od niedawna w Stowarzyszeniu na rzecz rozwoju gminy Będzino. Organizacja stała się wnioskodawcą i otrzymała mały grant na przeprowadzenie seansów kina na leżakach do końca listopada.

„Czasami bywa  tak, że ludzie latami mieszkają obok siebie, znając się tylko z widzenia. My jesteśmy nowymi mieszkańcami Mścic i zależało nam, by poznać się ze swoimi sąsiadami – tymi z naszej ulicy i tymi nieco dalszymi, a także, by stworzyć przestrzeń do spotkań dla mieszkańców innych osiedli i miejscowości naszej gminy.” – mówi nam przedstawicielka Stowarzyszenia, Paulina Kelm.

Realizacja projektu wypadła jesienią, lecz pogoda jest łaskawa dla realizatorów, gdyż póki co wieczory są suche i ciepłe, jak na tą porę roku. Dotychczas odbyły się już dwa spotkania, podczas których odbyło się łącznie pięć seansów. Każde ze spotkań jest zapowiadane w formie utworzonych wydarzeń i relacjonowane za pośrednictwem strony Stowarzyszenia na portalu facebook. Jest jednak pewien element zaskoczenia, gdyż repertuar nie jest ujawniany do momentu samego seansu, a widzowie przychodzą na spotkanie z kulturą trochę, jak na randkę w ciemno. Dzięki temu „seanse – niespodzianki”, budzą jeszcze większe zainteresowanie i emocje. Kino w trasie do tej pory zawitało już na osiedle ul. Spokojnej w Mścicach oraz do sołectwa Łekno. Zaproszenia napływają również z kolejnych miejscowości. Najbliższy seans zaplanowany jest już na najbliższy weekend w godzinach wieczornych na osiedlu przy ul. Dworcowej we Mścicach (Spółdzielnia Mieszkaniowa Zalesie), jeśli oczywiście dopisze pogoda. „Organizacja spotkań zależy od pomyślnych prognoz, dlatego zachęcamy, by szczegółów dotyczących zaproszenia na dany seans poszukiwać na bieżąco bezpośrednio przed planowaną datą projekcji na naszej facebookowej stronie” – mówią organizatorzy. Dotychczas seanse cieszyły się sporą frekwencją, choć w założeniu miały to być raczej wydarzenia kameralne. Nocne emisje filmowe zorganizowane przez Stowarzyszenie zgromadziły na widowni już blisko 80 osób. Projekcje służą także promocji wymiany polsko-francuskiej, którą z sukcesem od ponad 20 lat prowadzi gmina Będzino wraz partnerską gminą Saint Yrieix. Dlatego zapraszamy na spotkania kinowe wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wymianie.

Działanie realizowane jest dzięki dofinansowaniu w kwocie 5 tys. zł ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) w ramach Mikrodotacji FIO udzielonych przez KARR S.A. oraz budżetu Gminy Będzino w kwocie tysiąc złotych. Dzięki wsparciu finansowemu możliwe było zakupienie wyposażenia niezbędnego do organizacji plenerowych seansów, m.in. kilkadziesiąt leżaków, profesjonalny projektor czy duży ekran.

[av_gallery ids=’182488,182489,182490,182491,182493,182494′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-52v5slr’ admin_preview_bg=”]

 

opublikowano 13 października 2021