Seniorzy w bibliotece

W będzińskiej bibliotece, dla osób w wieku 50 lat i więcej, prowadzony jest bezpłatny kurs komputerowy „E-kompetentni”. Kursanci uczą się podstaw pracy z komputerem, pracy w sieci, przetwarzania tekstów, arkuszy kalkulacyjne, bezpiecznego zarządzania danymi. Omawiane są kwestie bezpieczeństwa w sieci i rozwiązywania problemów technicznych. Zajęcia mają charakter wykładowo – warsztatowy. Kurs finansowany jest z Europejskich Funduszy Społecznych i budżetu państwa.

W bibliotece uczymy dzieci grać w szachy

Koło szachowe SzachMat na dobre wpisało się w wizerunek będzińskiej biblioteki. Raz w tygodniu grupa młodych pasjonatów uczy się tutaj grać w szachy. Większość z nich uczestniczyła już w pierwszych turniejach szachowych organizowanych przez Stowarzyszenie Szachowe „Husaria”. Szachy, niegdyś zwane grą królewską, kształtują wyobraźnię, uczą koncentracji i umiejętności logicznego myślenia. Grali w nią ludzie z wyższych sfer i dawni najwięksi dowódcy ćwicząc swój zmysł taktyczny. Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni – powiedział Paul Morphy.

Biblioteczna Akademia Młodego Artysty

Akademia rozpoczęła swój piąty rok „akademicki”. Pomimo, że pożegnaliśmy naszych pierwszych „absolwentów”, to lista chętnych do uczestniczenia w zajęciach Akademii zapełniła się błyskawicznie. Obecnie swoją wrażliwość estetyczną kształtuje i rozwija talent plastyczny ponad dwudziestoosobowa grupa dzieci w wieku od czterech do jedenastu lat. Dzieci z Akademii, a zarazem aktywni czytelnicy, zdobywają nagrody w konkursach plastycznych, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, wyjeżdżają na imprezy organizowane poza biblioteką. Powyższe działania generują również wartość dodaną – dzieci uczą się odpowiedzialności, porządku, wspaniale się integrują, pomagają sobie nawzajem.

Przedszkolaki w bibliotece

Kontynuowane są cykliczne zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków. Prowadzone w formie ciekawych zabaw z elementami zajęć plastycznych i głośnym czytaniem, sprawiają, że dzieci świetnie się czują w naszej bibliotece. Każde spotkanie ma inną tematykę ze starannym doborem materiałów edukacyjnych i odpowiednią oprawą. Podczas wizyty w bibliotece przedszkolaki oddają i wypożyczą książki, które mogą samodzielnie sobie wybierać. Każdorazowo, za oddane książki, otrzymują naklejki i mają stawiane pieczątki na osobistej karcie czytelnika. Ilość zebranych naklejek i pieczątek będzie decydowała o otrzymaniu nagrody i tytułu Super Czytelnika Roku Szkolnego 2018/2019.

Z biblioteką zwiedzamy świat bez biletu cd.

Tym razem kolejne spotkanie podróżnicze miało miejsce w bibliotece w Tymieniu. Z uczniami ostatnich klas tamtejszej  szkoły podstawowej spotkała się podróżniczka Paulina Wysocka – Wachońska, była mieszkanka Tymienia. Opowiedziała młodzieży o swojej podróży do Kambodży. Przybliżyła im kulturę tego kraju, zwyczaje i obyczaje, a także regionalną kuchnię. Dużo mówiła o systemie edukacyjnym. W Kambodży poziom analfabetyzmu kształtuje się na poziomie 65%. Kult pracy jest tam wszechobecny. Aby przeżyć, trzeba pracować. Robią to więc nawet małe dzieci, które powinny się uczyć. Dla wielu uczniów szkoła to namiastka lepszego świata – schludne mundurki, murowane ściany, przerwa od pracy, ciepły posiłek. Uczą się bardzo chętnie. Nauczyciele są darzeni niesamowitym szacunkiem. Kambodża jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji, ale zamieszkują ją życzliwi, uśmiechnięci ludzi. Ciekawa relacja z podróży została uzupełniona pokazem multimedialnym.

Specjalny  projekt biblioteki dla trzylatków „Mała Książka –WIELKI CZŁOWIEK”

Drodzy Rodzice!

Dzieci wychowane  pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny – czytające dzieci osiągają sukcesy.

Zabierzcie dziecko do biblioteki!  W prezencie otrzymacie książkę oraz Kartę Małego Czytelnika. Wypożyczajcie książki i zbierajcie naklejki. Więcej informacji w bibliotekach – Będzinie, Dobrzycy, Mścicach i Tymieniu.

Danuta Sawicka
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
w Będzinie

[av_gallery ids=’172187,172186,172185,172184,172183,172182,172181,172180,172179,172177,172176,172173,172172,172171,172170,172169,172168′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-5kle952′]

opublikowano 8 listopada 2018