Świętujmy 11 listopada!

Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości jest dniem niezwykłym. Dlaczego? Ta data, 11 listopada 1918 r. to nie tylko powrót państwa polskiego po 123 latach niewoli na mapy Europy.

Jest ona wymownym symbolem- w tym dniu przybył do Warszawy Józef Piłsudski, uwolniony z twierdzy magdeburskiej. Rada Regencyjna przekazała mu władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończąc I Wojnę Światową.

Był to czas gdy pokazywaliśmy światu naszą solidarność i determinację w walce o narodowy byt. Wbrew pozorom, walka o wolną Polskę była dopiero początkiem. Wielu europejskich polityków wróżyło naszej ojczyźnie rychły koniec, czekały nasz naród jeszcze plebiscyty i Powstanie Wielkopolskie. Ale dzięki mężom stanu, takim jak Ignacy Jan Paderewski (kompozytor i polityk), który wywalczył w Wersalu słynny 13 punkt domagający się zgody na suwerenność Polski, nasz naród narodził się jako jedność.

Pamiętajmy o tym dziś, ceniąc nasze narodowe dziedzictwo. Upamiętnijmy Dzień Niepodległości biorąc udział w imprezach organizowanych w tym dniu w Gminie Będzino!

opublikowano 9 listopada 2019