Szkody w gospodarstwach rolnych

Szanowni rolnicy, na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiły się nowe Wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. Dotyczy to szkód spowodowanych przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę. Na stronie zawarte są wzory protokołów do stosowania w roku 2020.

W przedmiotowych wytycznych opisane są zasady szacowania strat powstałych w roku bieżącym w wyniku wystąpienia, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, wszystkich niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, oprócz suszy. Od 2020 roku, zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę i sporządzenie protokołu dokonywane będzie poprzez aplikację publiczną, bez udziału Komisji.

[av_button_big label=’Kliknij tutaj aby przejść’ description_pos=’below’ link=’manually,https://www.gov.pl/web/rolnictwo/niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne’ link_target=’_blank’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ custom_font=’#ffffff’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ color_hover=’theme-color’ custom_bg_hover=’#444444′ av_uid=’av-7228t5f’ admin_preview_bg=”][/av_button_big]

opublikowano 29 czerwca 2020