W bibliotece o samoobronie i asertywności

W Tygodniu Bibliotek, w ramach projektu Inspiring Women, dla grupy dziewczyn w wieku 13 – 16 lat trenerka Fundacji Feminoteka przeprowadziła warsztaty WenDo.

WenDo to metoda przeciwdziałania przemocy wobec dziewczyn i kobiet. Uczestniczki warsztatów poznały tajniki obrony przed agresją fizyczną i psychiczną. Przede wszystkim jednak uczyły się jak postępować, aby do nich nie dopuścić. Przeprowadzone zostały ćwiczenia z asertywności jako warunku ustanawiania własnych granic oraz szanowania granic innych ludzi. Uczyły się, jak w każdej sytuacji – w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną, jak reagować na przemoc fizyczną i psychiczną. Warsztaty WenDo wzmocniły ich  pewność siebie i poczucie własnej wartości. Były pierwszym krokiem do nauki jak rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, jak mają radzić sobie z poczuciem winy i wstydu. Dziewczyny uczyły się pracować z głosem, ciałem i postawą, wprowadzone były elementy psychodramy, a ćwiczenia trenerka urozmaicała zabawą. WenDo, co znaczy Droga Kobiet, może uczyć się każda dziewczyna i kobieta – nie potrzeba siły ani nadzwyczajnej sprawności. Jest to jedna z najprostszych, ale zarazem najbardziej skutecznych technik samoobrony.

Danuta Sawicka
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej
w Będzinie

[av_gallery ids=’170086,170087,170088,170089,170090,170091,170092,170093′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’deactivate_avia_lazyload’ admin_preview_bg=” av_uid=’av-8w45wf9′]

opublikowano 22 maja 2018