Projekt “Z dziada pradziada – Słowienkowska Familiada”, prowadzony w ramach programu Działaj Lokalnie, został oficjalnie rozpoczęty 25 maja. Na spotkaniu przedstawiony został projekt, jego założenia i cele.

– W czerwcu wspólnie po raz pierwszy piekłyśmy ciasto – mówi Anna Garbalska, sołtys Słowienkowa. – Wymieniłyśmy się przepisami, doświadczeniami. Była to świetna okazja do babskich pogaduszek. Następnego dnia urządziliśmy zebranie z naszymi seniorami, gdzie degustowaliśmy ciasta przy kawie i herbacie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy od pierwszych osadników, którzy przybyli tu już w 1945 roku. Zdobyte informacje zostaną umieszczone w kronice Słowienkowa. Większość mieszkańców zazwyczaj nie wychodzi po za swoje obejścia. To też taka impreza była dla nich okazją nie tylko do wspominania dawnych czasów, ale także do zdobycia wiedzy o życiu, problemach i radościach swoich sąsiadów. Ponieważ wszystko tak świetnie się udało 30 czerwca miałyśmy spotkanie, podczas którego upiekłyśmy sezonowe ciasta z truskawkami. A na początku lipca spisywaliśmy materiały do Księgi Słowienkowa z relacji naszych seniorów. W każdym miesiącu mamy dwa spotkania.

Jeżeli ktoś zna jakieś ciekawe historie dotyczące Słowienkowa, które można umieścić w księdze miejscowości, proszony jest o kontakt z sołtysem Anną Garbalską.