Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół, który przypada 8 sierpnia powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. W Strachominie 13 sierpnia odbył się festyn rodzinny, który miał na celu zmianę postaw społeczeństwa lokalnego, a także dzieci z terenu całej Gminy Będzino i promocji pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności z ochrony pszczół.

Wszyscy młodsi uczestnicy mogli wziąć udział w różnych konkursach, a dzięki dobrej woli sponsorów nagrody były bardzo bogate. Dzieci mogły wykazać się swoim talentem w konkursach takich jak plastyczny pod tytułem; “Świat pszczół”, “Miss i Mister Ula 2016”. Ponadto, każda ze świetlic miała za zadanie przygotowanie ula dla pszczołowatych do konkursu “Ul 3D”. Poza konkursami dzieci miały wypełniony czas na zabawie: można było bawić się na zamkach dmuchanych, jeździć na kucykach, oraz skorzystać ze stoiska z zabawkami. W przerwie pomiędzy konkursami wszystkie dzieci ze świetlic podlegających pod GOK w Będzinie miały zagwarantowany ciepły posiłek i napoje.

W konkursie plastycznym wygrała Nikola Grynia z Mścic, drugie miejsce zajęła Weronika Pietura z Dobrego, a trzecie Marlena Zych z Koszalina. Konkurs ten został zorganizowany po raz pierwszy. Miss i Misterem Ula 2016 zostali: w kategorii “dzieci młodsze” zwyciężyli Marlena Zych z Koszalina i Wojtek Małkowski ze Strachomina, w kategorii “dzieci starsze” nagrody otrzymały dwie dziewczynki z powodu braku przebranego chłopca – Martyna Marczak ze Strachomina i Nikola Grynia z Mścic. A “Ul 3D” to konkurs pomiędzy świetlicami z terenu gminy Będzino, który jednogłośnie wygrał ul dla pszczół dziko żyjących wykonany przez dzieci z Wiejskiego Domu Kultury w Dobrzycy, drugie miejsce przypadło świetlicy w Strachominie, a trzecie świetlicy w Strzepowie.

Nie zabrakło loterii fantowej, w której nagrodą główną był rower ufundowany przez Gminny Zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów: FirmyWind Servis, Wójta Gminy Będzino Henryka Brody, Przewodniczącego Rady Gminy Będzino Andrzeja Nożykowskiego, Radnej Gminy Będzino Krystyny Najdzion, Sołtysa wsi Strzepowo Jana Chlewickiego, Sołtysa wsi Strachomino Andrzeja Zielińskiego, państwa Danuty i Romana Małkowskich, państwa Anny i Emila Małkowskich, pani Anny Porożyńskiej-Sywanicz, pani Ilony Zych, Radia Koszalin, pana Andrzeja Naszydłowskiego, pana Andrzeja Ohl oraz pań Ewy Makaś, Agnieszki Marczak, Magdy Płatko i pana Jarosława Pobiarzyn. Dziękujemy także osobom które przekazały ciasta na sprzedaż.