Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. W Strachominie tegoż dnia odbył się festyn rodzinny, który miał na celu zmianę postaw społeczeństwa lokalnego i dzieci z terenu całej Gminy Będzino.  Zamysłem imprezy była również promocja pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół.

Wszyscy młodsi uczestnicy mogli wziąć udział w różnych konkursach, dzięki dobrej woli sponsorów nagrody były bardzo bogate, a dzieci mogły wykazać się swoim talentem w konkursach takich jak quiz wiedzy o pszczołach, miss i mister ula, a także w festiwalu piosenki „Rozśpiewane Pszczółki”. Każda ze świetlic miała za zadanie przygotowanie pszczoły do konkursu „Pszczoła 3D”. Jak w ubiegłym roku, pojawił się również konkurs “Miodowe Wypieki”, w którym zwyciężyła pani Irena Honczar.

W quizie wygrała Klaudia Zabłuda z Tymienia, drugie miejsce zajął chłopczyk z Rusowa Patryk Wichniewicz, a trzecie Maja Paszkiewicz ze Strachomina. Miss i Mister Ula 2015 został zdominowany przez dzieci ze Strachomina: w kategorii do lat 6 zwyciężyli Sandra Pęcak i Filip Marczak, w kategorii powyżej 6 lat Martyna Marczak i Gabriel Nawara.

Po raz pierwszy został zorganizowany festiwal piosenki o mikrofon Radnej Sołectwa Strachomino “Rozśpiewane Pszczółki”, który wygrała Malwina Ciach ze Strachomina przed Klaudią Zabłudą z Tymienia, trzecie miejsce zajął duet Roksany Pęcak ze Strachomina i Nikoli Siwińskiej z Rusowa.

“Pszczoła 3D” to konkurs pomiędzy świetlicami z terenu gminy Będzino, który jednogłośnie wygrała pszczoła wykonana przez dzieci z Wiejskiego Domu Kultury w Dobrzycy, drugie miejsce przypadło świetlicy w Strachominie, a trzecie świetlicy w Strzepowie.

Nie zabrakło loterii fantowej, w której nagrodą główną był rower ufundowany przez Gminny Zarząd Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wśród atrakcji znalazły się również dmuchane zjeżdżalnie, gdzie dzieci mogły się wyszaleć, malowanie twarzy, pieczone na ognisku kiełbaski, a także, dla ochłody, lody.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów: senatora RP Piotra Zientarskiego, Elżbiety Gumińskiej-Wasiak, Wójta Gminy Będzino Henryka Brody, Radnej Gminy Będzino Krystyny Najdzion, Państwa Alicji i Antoniego Sobieraj, Radnej Gminy Będzino Lucyny Parol, Sołtysa wsi Strachomino Andrzeja Zielińskiego, Państwa Danuty i Romana Małkowskich, Pana Emila Małkowskiego, Pani Annie Trzcionce, Pani Annie Porożyńskiej – Sywanicz, Pani Ilonie Zych, Pana Stanisława Cyburta, Radia Koszalin, Pana Bartosza Będziaka, Pana Mateusza Ciach. Dziękujemy panu Henrykowi Bartczakowi za przeprowadzenie prelekcji na temat życia pszczół oraz mieszkańcom Strachomina, którzy włączyli się w organizację festynu.

Instruktor Monika Zielińska

[av_gallery ids=’8000,8001,8002,8003,8004,8005,8006,8007,8008,8009,7996,7995,7994,7993,7992,7991,7990,7989,7988,7987,7986,7985,7984′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-2vkb4f’]

opublikowano 11 sierpnia 2015