Współpraca polsko- francuska w Gminie Będzino ma długą i piękną tradycję. Od 25 lat partnerstwo z gminą Saint- Yrieix owocuje wzajemnymi kontaktami i przyjacielskimi wizytami. Trwałym tego dowodem są liczne pamiątki, wspólne zdjęcia i wymiana doświadczeń. Bardziej namacalnym śladem jest natomiast nazwa placu, zlokalizowanego koło Gminnego Ośrodka Kultury, dedykowanego naszej gminie partnerskiej.

W tym roku, wreszcie mogliśmy reaktywować ten miły zwyczaj wzajemnych odwiedzin, przerwany pandemią COVID-19 i gościć ponownie przedstawicieli Saint-Yrieix. Grupa 47 osób spędzi w Gminie Będzino bardzo intenytywny tydzień, zatrzymując się w gościnnych domach naszych mieszkańców. Oczekiwani goście zjawili się już 13 kwietnia wieczorem, zaś następnego dnia zwiedzali Muzeum -Skarbnicę Wioski Rybackiej w Chłopach, gdzie brali udział w warsztatach z rękodzieła. Następnie, popołudniu odbyło się uroczyste przywitanie gości, przybyłych z Saint-Yrieix. Spotkanie miało miejsce w budynku GOK, na którym okolicznościowo dumnie powiewa polska oraz francuska flaga.

W tej wzruszającej uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Będzino, Sylwia Halama, Przewodniczący Rady Gminy w Będzinie Andrzej Nożykowski, zaproszeni goście, m.in. radni Rady Gminy, rodziny które dawniej opiekowały się gośćmi z Saint-Yrieix. Zebrani mogli podziwiać przygotowaną na tą okoliczność ekspozycję, będącą niejako podsumowaniem 25 lat współpracy. Było coś dla ducha, czyli świetny występ (także po francusku!) zespołu Dominanta ze Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach, prowadzonego przez Bożenę Cienkowską. Było też coś dla ciała- stół zastawiony przekąskami polskimi i francuskimi oraz kawa i słodkości.

Gości przywitał Dariusz Bordun, który od wielu lat zaangażowany jest we współpracę polsko-francuską razem ze swoją małżonką, Ewą Wodecką- Bordun. Nawiązał do tradycji organizowania Tygodnia Francuskiego i wartości, jaką niesie ze sobą to działanie.- Wspaniale jest Was ponownie gościć, tym bardziej że mamy wiele wspólnych wspomnień i przeżyć- podsumował.

Nie zabrakło chwil wzruszenia i uśmiechu. A także wzajemnej, tradycyjnej wymiany upominków. Przedstawiciele Saint- Yrieix otrzymali unikatową pamiątkową tablicę, wykonaną przez Radosława Siegiedę. Zrewanżowali się natomiast wręczeniem sporych rozmiarów… kapcia (drugiego do kolekcji, gdyż jedna sztuka “obuwia” przekazana została we wcześniejszych latach) zawierającego dużą butelkę czerwonego wina. Ponadto, francuscy goście otrzymali też upominki w postaci słoiczków z miodem. Stojący na czele delegacji z Saint-Yrieix (tzw co-president) Didier Memain i Catherine Lacueille przygotowali okolicznościowe wystąpienia, odczytano także list od mera Saint-Yrieix i przekazano list od uczniów z tamtejszej szkoły. Jest to zaproszenie do korespondencji i nawiązania współpracy ze szkołą w naszej gminie.

-Cieszę się bardzo, że znów możemy gościć naszych przyjaciół z Francji. To ważne, aby kontynuować tradycję wymiany kultur i doświadczeń. Tym bardziej, że nasza współpraca to wiele lat wspólnej pracy, w tym także zaangażowania poprzednich włodarzy Gminy Będzino- nieżyjącego już Pana Sawicza i obecnego na sali, byłego wójta Henryka Brody.- powiedziała Wójt Sylwia Halama.

Od tego roku, ulega zmianie formuła współpracy polsko- francuskiej. Koordynatorem obecnej wizyty jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Będzino, które na ten cel pozyskało dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności. Jak podkreśliła prezes stowarzyszenia, Paulina Kelm, planowane jest także powołanie przy Wójcie Gminy Będzino społecznej Rady dialogu ds. współpracy międzynarodowej, odpowiedzialnej za prowadzenie m.in. wymian, szkoleń dla wolontariuszy, spotkań animacyjnych, promocję działalności stowarzyszeń i warsztatów.

Właśnie promocji działalności NGO’s w Gminie Będzino (czyli stowarzyszeń i organizacji pozarządowych) poświęcona była prezentacja, która miała miejsce następnego dnia w Wiejskim Domu Kultury w Dobrzycy.

Wzięli w niej także udział goście z Saint- Yrieix, po wcześniejszym zwiedzaniu ogrodów Hortulus (szczególnie podobał się im labirynt) . Prelekcję poprowadziła Wójt Sylwia Halama, nadmieniając także, że do stowarzyszeń trafiło w formie dotacji z budżetu gminy w tym roku aż milion złotych.

Warto dodać jeszcze, że nasi goście podjęci zostali pysznym obiadem, przyrządzonym przez KGW “Wesołe babki” z Dobrzycy. Specjalny koncert dała również kapela Swaty- niektórzy z Francuzów dali się nawet porwać w rytm muzyki!

Zwiedzano też remizę OSP w Dobrzycy, duże wrażenie wywarł pokaz gaśniczy i prezentacja nowego wozu.

Co jeszcze czeka przybyłych do Gminy Będzino mieszkańców Saint-Yrieix?

Nie będą się nudzić, bowiem mają za sobą już zwiedzanie Kołobrzegu i wizytę w Gdańsku. Przed nimi Wieczór Przyjaźni w Domu Ludowym w Mścicach i spotkanie na przystani w Podamirowie z warsztatami gotowania. W czwartek pożegnamy naszych gości, życząc im szerokiej drogi!

Zdjęcia: UG Będzino, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Będzino, Skarbnica Rybacka w Chłopach, OSP Dobrzyca.