Wybieram bibliotekę

„Wybieram bibliotekę” – to hasło ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, wielkiego, wspólnego święta bibliotekarzy, czytelników i bibliotek.

Uhonorowaniem obchodów Tygodnia Bibliotek było uroczyste spotkanie czytelników dorosłych i pracowników biblioteki z władzami samorządowymi Gminy Będzino – wójtem Henrykiem Brodą, przewodniczącym Andrzejem Nożykowskim, zastępcą przewodniczącego Krystyną Najdzion, oraz z zaproszonymi gośćmi: Andrzejem Ziemińskim – dyrektorem Koszalińskiej Biblioteki Publicznej, Bogusławą Kałużną – przewodniczącą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Elżbietą Góral – radną powiatu koszalińskiego, Elżbietą Nożykowską – dyrektorką Przedszkola Samorządowego w Mścicach, Elżbietą Kudełko – dyrektorką Przedszkola Samorządowego w Będzinie, Jerzym Łuczakiem – dyrektorem GOK. Spotkanie rozpoczęło się występami artystycznymi i tańcem akrobatycznym w wykonaniu grupy przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Mścicach pod kierunkiem nauczycielki Iwony Formeli.

Podziękowania za służebną misję wobec kultury, nauki i użytkowników biblioteki, wraz z serdecznymi życzeniami złożył pracownikom biblioteki Wójt Gminy Henryk Broda. Bardzo wyraźnie podkreślił, że biblioteka, to nie tylko pomieszczenia i książki, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Kompetentni, wykształceni, życzliwi i otwarci na potrzeby użytkowników. Tacy właśnie są bibliotekarze bibliotek będzińskich, bibliotek z „duszą”, emanujących pozytywną energią – powiedział wójt. Dodał również, że prowadzenie biblioteki to nie tylko przewidziany ustawą obowiązek – to bardzo ważny obszar działania samorządu lokalnego, istotna dla mieszkańców instytucja, mająca wiele do zaoferowania.

Wiele ciepłych słów, serdecznych życzeń, drobnych upominków i kwiatów złożyli bibliotekarzom goście i czytelnicy. Ale największą niespodziankę przygotowali dla nas tajemniczy czytelnicy. W trakcie trwania uroczystości zawitał do naszej biblioteki z wielkim worem majowy Święty Mikołaj! A w worze życzenia i 25 kolorowych poduszek z przeznaczeniem dla najmłodszych czytelników do siedzenia na podłodze podczas zajęć bibliotecznych! Dziękujemy!!!

Tegoroczne obchody będzińska biblioteka zainaugurowała dwoma konkursami recytatorskimi. W konkursie „Natalki”, skierowanym do przedszkolaków, wiersze Natalii Usenko recytowało 40 wykonawców. Utwory w konkursie „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne” zaprezentowało 31 recytatorów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Komisja kwalifikująca wysoko oceniła poziom artystyczny konkursów, na który złożyły się zdolności recytatorskie wykonawców oraz odpowiedni dobór utworów. Każdy wykonawca otrzymał dyplom i książkę. W konkursach powiatowych gminę Będzino reprezentowali: przedszkolaki – Ariana Kret, Alicja Mamrocha i Malwina Ciach oraz uczniowie szkół – Martyna Pacek, Jakub Gałka, Roksana Skrzypczyk, Maciej Szczeparski, Aleksandra Bujalska i Piotr Formela.

Na spotkanie autorskie z Magdą Omilianowicz zostali zaproszeni do biblioteki uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół im. Ludzi Morza w Mścicach. Ta koszalińska pisarka, dziennikarka
i podróżniczka zwiedziła prawie całą Europę, Chiny, Egipt, Moroko i Tunezję. Napisała wiele książek, w których zawarła między innymi najciekawsze reportaże ze swojego bogatego dorobku. Było to emocjonujące spotkanie z opowieściami o niezwykłych ludziach, dalekich podróżach i przygodach, uzupełnione interesującym pokazem multimedialnym.

W tym szczególnym okresie biblioteka główna oraz filie w Dobrzycy i Tymieniu zaprosiły swoich najmłodszych czytelników. Wspólnie z dziećmi odkrywaliśmy uroki czytania, tajemnice zamknięte w książkach, magię i moc słowa pisanego. Dzieci są wdzięcznymi i chłonnymi czytelnikami. Praca z nimi daje nam, bibliotekarzom, dużo satysfakcji i poczucie dobrze spełnionej misji.

Dziękujemy ogromnie naszym wspaniałym czytelnikom, małym i dużym, wszystkim osobom sympatyzującym i wspierającym naszą bibliotekę w jej działaniach. Gorąco zapraszamy po ciekawe nowości wydawnicze, bo oczywiście, oprócz wyżej wymienionej działalności, wypożyczamy również książki jak każda „normalna” biblioteka. J

[av_gallery ids=’7170,7171,7172,7173,7174,7175,7176,7177,7178,7179,7180,7181,7182,7183,7184,7185,7186,7187,7188′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-1zg64h’]

opublikowano 22 maja 2015