Wycieczka do Pragi

Garść wspomnień z wycieczki szlakiem: Ziemia Kłodzka – Góry Stołowe – Kudowa Zdrój – Wrocław – Praga – Adrszpacht

W dniach 12.05. – 16.05.2015 r. uczniowie ZS im. Kard. I. Jeża w Tymieniu oraz przyjaciele naszej szkoły wyruszyli na niezwykłą wycieczkę na Ziemię Kłodzką pod patronatem Biura Turystycznego Belfer- JB. Pilotował nas kierownik Biura Turystycznego Belfer- JB – Pan Janusz Barylak . Organizatorem i kierownikiem wycieczki ze szkolnego ramienia była Pani Hanna Kopiel, a opiekunami: Pani Elżbieta Gostomczyk i Pani Dorota Drozdowska. Wśród uczestników byli uczniowie klas IV-VI SP i klas I – III GS   w Tymieniu.

Wyruszyliśmy 12 maja o godz. 00.30. W godzinach rannych byliśmy we Wrocławiu, gdzie rozpoczęliśmy naszą turystyczną przygodę. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski i niezwykle urokliwe zakątki Starego Miasta i Rynku oraz Panoramę Racławicką. Z Wrocławia udaliśmy się do Kudowy, gdzie znajdował się nasz punkt noclegowy. Mieszkaliśmy w komfortowym pensjonacie Willa Krokus 3.

tymien1

Następnego dnia, skoro świt, wyruszyliśmy do Pragi. Tam spacerowaliśmy po Placu Hradczańskim, dziedzińcach zamkowych, obejrzeliśmy katedrę św. Wita, przeszliśmy Drogą Królewską na Most Karola, następnie na Rynek Starego Miasta, gdzie m.in. obejrzeliśmy Ratusz z zegarem Orloj. Po spotkaniu z duchem historycznej i monumentalnej Pragi udaliśmy się spacerkiem po Placu Wacława, gdzie podziwialiśmy nowoczesne centrum i kupiliśmy pamiątki.

tymien2

tymien3

tymien4

Po powrocie z Pragi udaliśmy się na zasłużony odpoczynek – zbieraliśmy siłę na wędrówkę do Skalnego Miasta. 14 maja, oczywiście po sutym śniadaniu, żądni kolejnych przygód ruszyliśmy do Skalnego Miasta. Och, cóż to były za emocje!!! Widoki – dech zapiera! Spacerowaliśmy labiryntami, wąwozami i kanionami skalnymi wśród naturalnych rzeźb i okazów piaskowcowych. Uczta dla oka i serca! Polecamy!

tymien5

tymien6

tymien7

Nadszedł ostatni dzień naszej wyprawy. Tu też nie zabrakło emocji. Po zwiedzeniu Kaplicy czaszek w Czermnej ruszyliśmy trasą Stu Zakrętów. Znowu było co podziwiać! I ten zawrót głowy – niezapomniany i niepowtarzalny. Następnie zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki, spacerowaliśmy labiryntami skalnymi rezerwatu.

tymien8

tymien9

Po górskiej wyprawie udaliśmy się do Wambierzyc – Jerozolimy Dolnośląskiej, gdzie zwiedziliśmy tutejsze sanktuarium. Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do Tymienia, ale to nie był koniec naszych przygód turystyczno – krajoznawczych. Odwiedziliśmy jeszcze Polanicę Zdrój , Kłodzko, a o 22.00 podziwialiśmy niezwykły spektakl Kolorowych fontann we Wrocławiu. Po urokliwym przedstawieniu ruszyliśmy do…   domu. Na miejscu byliśmy o 6.30.

Zgodnie uważamy, że wycieczka należy do wyjątkowo udanych!

Szczególne podziękowania kierujemy do organizatora wycieczki – Pana Janusza Barylaka i naszego nieocenionego przewoźnika – Pana Bogdana Hałuszki.

H.Kopiel

[av_gallery ids=’7267,7268,7269,7270,7271,7272,7273,7274,7275′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ av_uid=’av-24vfiq’]

opublikowano 27 maja 2015