Wyjazd do Francji mieszkańców Gminy Będzino.

W dniach 29.04 ? 10.05. 2014 roku 49 ? osobowa grupa mieszkańców gminy Będzino wyjechała z wizytą do zaprzyjaźnionej gminy Saint Yrieix we Francji. W wymianie uczestniczyła również grupa dziewcząt z drużyny siatkarskiej ze szkoły podstawowej w Łęknie. Spotkanie odbyło się w ramach komponentu ?Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie? unijnego programu ?Europa dla Obywateli?, działanie ?Partnerstwo miast? na lata 2007 ? 2013. Spotkania w ramach partnerstwa gmin odbywają się już 17 lat dzięki osobistemu zaangażowaniu Wójta Gminy Będzino Pana Henryka Brody, Rady Gminy w Będzinie oraz udziałowi mieszkańców Gminy Będzino.

Tegoroczny program wymiany skupiony był wokół tematu niepełnosprawności i wszelkich działań związanych z pomocą osobom upośledzonym. Nasi partnerzy przedstawili w jaki sposób przystosowane są organizacje wspomagające osoby niepełnosprawne oraz jak modyfikowana jest lokalna infrastruktura i środki komunikacji publicznej na potrzeby takich osób. Byliśmy z wizytą na farmie gdzie opiekę nad zwierzętami pełnią osoby upośledzone umysłowo jako doskonały sposób na rehabilitację. Nie zabrakło atrakcji turystycznych. Mieliśmy okazję poznać piękne okolice Saint Yrieix oraz Angouleme. Zwiedziliśmy urocze miasteczko Villebois – Lavalette wraz z górującym nad nim zamkiem. Dzięki pobytowi na wyspie Oleron słynącej z hodowli miejscowego przysmaku ? ostryg mogliśmy degustować owoce morza i poznać ludzi którzy ciężko pracują aby mogły one trafić na stoły smakoszy. Uczestnicząca w wymianie młodzież, początkowo zakłopotana nową sytuacją, szybko zaangażowała się w zajęcia organizowane przez miejscowych animatorów. Dużo czasu spędzała ze sowimi rówieśnikami ze szkół francuskich, odbył się spływ kajakowy i rozgrywki sportowe. Nasi gospodarze jak zwykle przyjęli nas bardzo serdecznie. Zostaliśmy oficjalnie powitani przez mera Saint Yrieix Pana Denis Dolimont. Podczas pobytu odbyło się wiele spotkań towarzyskich oraz uroczysty wieczór taneczny w sali La Combe. Podczas podróży była możliwość zwiedzenia Paryża i zobaczenia najciekawszych miejsc turystycznych, takie jak: ogrody Tuileries, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny, Wieża Eiffla, ogrody  wersalskie,  Panteon, katedra Notre-Dame, Bazylika Sacre ? Coeur, Montmartre oraz Futuroskopu czyli  nowoczesnego  kompleksu kin i pokazów  multimedialnych.

Wzajemna życzliwość, coraz szersze znajomości oraz wieloletnie przyjaźnie powodują, że pobyt w Saint Yrieix jest przeżyciem które na długo pozostaje w sercu i pamięci. W przyszłym roku nasi partnerzy z Francji przyjadą z wizytą do naszej gminy. Postaramy się ugościć ich równie wspaniale.

 

PREZYDENT

Komitetu Gmin Bliźniaczych

Będzino ? Sanit  Yrieix

DARIUSZ BORDUN

 [nggallery id=132]

opublikowano 16 maja 2014