Wywiad z KGW “INO BĘDZINO”

Niedawno założone Koło Gospodyń Wiejskich w Będzinie “INO BĘDZINO” przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji szycia maseczek. Pracuje na pełnych obrotach. O całym przedsięwzięciu opowiada Pani Anna Wieczorek, która zainicjowała powstanie koła i koordynuje akcję szycia maseczek w Gminie Będzino.

Na czym skupia się działalność KGW “INO BĘDZINO”?

Będziemy realizować cele statutowe, planujemy aktywnie działać w zakresie budowania tożsamości lokalnej oraz integracji społecznej. Żeby się rozwijać i prężnie działać, zamierzamy korzystać z różnych form finansowania kół, pisać projekty oraz pozyskiwać sprzymierzeńców w naszych działaniach.

Co przyczyniło się do powstania koła?

Zamiar powstania koła w Będzinie był już w mojej głowie jakiś czas temu. Jakoś wcześniej brakowało mi odwagi, by podjąć się tego wyzwania. Przede wszystkim to odpowiedź na głosy mieszkanek o potrzebie założenia koła, a pod skrzydłami sołtysa Będzina – Konrada Przybylskiego to była kwestia czasu… Podobny temperament i spojrzenie na świat sprawiło, że nie mogło się nie udać. Mężczyzna w naszym zespole był bardzo potrzebny dla balansu naszego kobiecego teamu. Śledząc panujące tendencje, to w kołach jest dość sporo mężczyzn.

Ile osób aktualnie skupia Wasze koło?

Aktualnie jest zapisanych 11 osób. W szybkim czasie przybyło sporo sympatyków naszego koła, którzy uczestniczyli w naszych spotkaniach. Sądzimy, że to kwestia czasu kiedy zostaną członkami koła i przybędzie jeszcze więcej osób.

Czy koła gospodyń są potrzebne?

Myślę, że tak. Zależy nam na integracji mieszkańców, na indywidualnym wizerunku  i pewnej odrębności jaką posiadamy jako koło. Chcemy również kultywować tradycje, realizować własne pasje, zdobywać nowe umiejętności oraz wyrobić własną markę. Chcemy być dumą dla naszej Gminy Będzino. W tym momencie spotkania są zawieszone z oczywistych względów, lecz pomysłów jest multum.

Wasze koło przyłączyło się do akcji szycia maseczek. Jak powstała decyzja o szyciu maseczek? Co Was najbardziej skłoniło?

Szybko zareagowaliśmy na aktualne potrzeby związane z pandemią. Maseczki stały się towarem deficytowym. W internecie zobaczyłam post informujący, że inne koła w Polsce już zaczęły szyć. Dostałam kilka telefonów od członków naszego koła z pytaniem, czy przyłączamy się do akcji i wzięłam sprawy w swoje ręce. Bardzo dużo osób przyczyniło się do tego, że akcja nabrała rozpędu i ma duży zasięg. Nie spodziewałam się tego. Akcja nam pokazała, że razem możemy więcej – bez względu na poglądy, czy wyznawane wartości. To nasz wspólny sukces, a cel jest szczytny.

Dla kogo szyjecie maseczki?

Dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, dla lekarzy, pielęgniarek, salowych, pracowników medycznych z Panią Anną Iwanisik, pielęgniarką na czele. Oprócz tego, szyjemy również dla osób z naszego regionu, m.in. dla Ośrodka Zdrowia w Będzinie, na pocztę, do sklepów. Kontaktują się z nami osoby z naszej okolicy. Nie odmawiamy, wpisujemy na listę i rozdzielamy. Zapotrzebowanie jest ogromne.

A jak wygląda to od strony organizacyjnej?

Jesteśmy na etapie wydawania specjalnych pakietów, w których skład wchodzi pocięty pod wymiar materiał, instrukcja, jedna maseczka na wzór oraz nici. Panie proszą o różną ilość, niektóre szyją w ekspresowym tempie i proszą o więcej. Żeby było szybciej i sprawniej, szyją z nimi także rodziny. Maseczki dostarczane są partiami, my również odbieramy z domów. Panie oddają uszyte i proszą o kolejne materiały. To wspaniałe! Pragnę podkreślić jeszcze raz, że to nasza wspólna akcja, to nasz wspólny sukces.

Czy osoby chętnie angażują się w pomoc?

Zaangażowało się bardzo wiele osób, aż serce rośnie! Jest tyle dobrych ludzi wokół. Każdy pomaga jak może, szyje, użycza transportu. Wypożyczamy sobie wzajemnie maszyny do szycia, organizujemy pakowanie pakietów w siedzibie naszego koła. Sytuacja jest o tyle trudna, że z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa swojego i bliskich, robimy to indywidualnie bądź w dwie osoby. Bardzo pomocny w komunikowaniu okazał się internet, a po informacji o akcji szycia maseczek na stronie FB Gminy Będzino – machina ruszyła! Zaczęło zgłaszać się sporo osób z naszego regionu, które chciały szyć. Szyją mieszkańcy naszej Gminy Będzino, członkowie kół gospodyń w naszej gminie, pracownicy GOK-u, znajomi z Koszalina. Solidarność społeczna i empatia dały o sobie znać. Razem z Panem Wójtem Mariuszem Jaroniewskim oraz jego żoną, zapakowaliśmy dwie duże bele materiału i pojechaliśmy do Karlina, gdzie w Spółdzielni Socjalnej „Dobra Marka” mogliśmy pociąć część materiału na mniejsze części, co bardzo ułatwiło nam szycie. Później to już całe planowanie, dzielenie i pakowanie elementów do szycia.  Bardzo pomocna jest dla nas Pani Dorota Chałat, która bardzo nas wspomaga w działaniach.  Centrum logistyki i dystrybucji mamy w naszej siedzibie, która mieści się w Domu Kultury w Będzinie. Wszystko co dzieje się w naszym kole oraz o akcji szycia maseczek relacjonujemy na naszym facebookowym profilu – Koło Gospodyń Wiejskich w Będzinie „Ino Będzino”.

Czy każda osoba może przyłączyć się do akcji?

Oczywiście! Można szyć, ciąć materiał, wypożyczać maszyny do szycia, dystrybuować wśród znajomych, odbierać czy przywozić. Nie trzeba umieć szyć na maszynie, czynności do wykonania jest sporo!

Co Was najbardziej motywuje do działania?

Praca z ludźmi daje dużo satysfakcji. Są również trudniejsze momenty, kiedy zainteresowanych pomaganiem jest wiele osób, a realizacją pomysłu już mniej. Jednak najważniejsze, to żeby chciało się chcieć. Dla nas motywacją jest dobre słowo i rezultaty naszych działań, kiedy są zauważone i przynoszą zamierzone cele. Cieszy nas, gdy członkowie naszego koła przychodzą na spotkania z dobrą energią – to się bardzo szybko udziela. Każdy z nas wnosi do koła wiele dobrego, to bardzo budujące. Hasztagi #pomaganiemamywekrwi i #razemmożnawięcej idealnie obrazują nas – społeczników, którzy bezinteresownie, z czystego serca robią coś dobrego, wspólnie dla innych.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Jeśli ktoś z Państwa szyje maseczki, bądź w inny sposób angażuje się w działalność społeczną w dobie pandemii koronawirusa, piszcie na m.rogula@bedzino.pl, dołączymy Was do naszej gminnej galerii społeczników!

 

opublikowano 15 kwietnia 2020