Z biblioteką zwiedzamy świat bez biletu

 „Podróże do granic” – taki tytuł ma książka, której autorami są podróżnicy Robert Czerniak i Joachim Czerniak, ojciec i syn. Jeden z autorów, Robert Czerniak, był gościem biblioteki będzińskiej.

Jego niezwykłej opowieści o podróżach po świecie wysłuchali uczniowie starszych klas szkoły podstawowej z Dobrzycy oraz grupa uczniów ze szkoły podstawowej w Łeknie. Ci ostatni, to doświadczeni uczestnicy rajdów rowerowych, których pomysłodawcą i organizatorem jest Bogdan Wojsa, dyrektor tejże szkoły. Robert Czerniak opowiadał, jak w bezpieczny sposób rozpocząć swoją przygodę z turystyką i podróżowaniem. Dzięki jego opowieści  „uczestniczyliśmy” w wyprawie rowerowej przez Australię, pokonując wspólnie dziesięć tysięcy kilometrów. Przekraczanie granice kulturowych i mentalnych jest dużo trudniejsze niż przekraczanie granic geograficznych – mówił Robert Czerniak. Jednak każda kolejna podróż sprawia, że z większą łatwością otwieramy się na inne kultury.

Książka „Podróże do granic” to historia o prawdziwym życiu, dalekich podróżach, o przyjaźni i
o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. Doświadczył jej drugi z autorów, Joachim Czerniak, którego podróż po Ameryce Łacińskiej przerwała choroba nowotworowa i porażenie mózgowe. Jednak dzięki wyjątkowemu szczęściu, żelaznej sile woli i tysiącom godzin rehabilitacji, wyzdrowiał i wziął udział
w kolejnych wyprawach. Książkę szczególnie polecamy:

– młodzieży, gdyż może być zachętą do poznawania świata,

– osobom chorym; może stanowić silną motywację do przeciwstawiania się trudnościom losowym,

– rowerzystom i przyszłym odkrywcom;  może być podpowiedzią i przewodnikiem,

– rodzicom; obrazuje jak bezcenny jest kontakt z własnymi dziećmi i jak budować z nimi pozytywne  relacje.

Spotkanie wzbogacone było prezentacją multimedialną i mini wystawą fotogramów i ilustracji.

Danuta Sawicka
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie