Dzień Strażaka

Dzień Strażaka 2024, www.gov.pl

Dziś, 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Ze świętem tym, nierozerwalnie związana jest postać świętego Floriana, który urodził się prawdopodobnie ok. 250 roku w Zeiselmauer w Austrii. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana. Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. W roku 304 stawił się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns. Według jednej z legend Św. Florian podobno miał ugasić pożar domu jednym wiadrem wody.

Święty Florian popularny jako patron, stał się w XVI wieku. W 1528 r. w Krakowie wybuchł pożar, który strawił znaczną część miasta, ocalał natomiast kościół pod wezwaniem Świętego Floriana. Odczytano to jako znak i od tego momentu św. Florian jest opiekunem osób walczących z ogniem.

Przedstawiany jest jako młody żołnierz, ubrany w wykwintny, bogaty strój legionisty rzymskiego. Przeważnie postać wylewa wodę z naczynia na płonący dom lub kościół. Trzyma też w dłoni lancę i proporzec.

Święty Florian czuwa nad trzema jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Będzino: OSP Będzino, OSP Mścice oraz OSP Dobrzyca. Druhowie z OSP nie tylko ratują nasze mienie i zdrowie jadąc na kolejną akcję, lecz biorą biorą czynny udział w imprezach wiejskich i pomagają w różnych pracach porządkowych i organizacyjnych. Dziękujemy za Waszą służbę!

opublikowano 4 maja 2024