Dzień Wszystkich Świętych- pamiętajmy

Przed nami Dzień Wszystkich Świętych, zwany też Dniem Zmarłych i czas Zaduszek, co przynosi nieuchronnie refleksje nad przemijaniem, śmiercią.

Oba tak ważne dla nas dni mają swoją wielowiekową tradycję, gdyż Dzień  Wszystkich Świętych, wywodzi się z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. W 731 r. papież Grzegorz III ustanowił je w dniu 1 listopada. Natomiast Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada związany był z Odilonem, opatem francuskiego Cluny żyjącym w X wieku.

Wspominamy bliskich, którzy odeszli, odwiedzamy groby, zapalamy znicze, jako wyraz pamięci i tęsknoty za nieobecnymi. To właśnie ten ciepły, idący ku niebu płomień, oznacza że zachowani są oni w naszych myślach i sercach.

W mijającym roku, niestety pożegnaliśmy  dwie bardzo zasłużone dla Gminy Będzino osoby. Pani Alicja Marszałek była nieocenionym pedagogiem i społecznikiem, wicedyrektorem i dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Mścicach, gdzie pracowała od 1990r. We wspomnieniach kolegów i koleżanek z pracy oraz niezliczonej liczby uczniów pozostała optymistką, zaangażowaną w pracę i rozwój szkoły. Uwielbiała kwiaty i była tytanem pracy. Nie udało jej się jednak pokonać wieloletniej choroby, z którą się zmagała…

Pan Michał Najdzion,  był wieloletnim sołtysem sołectwa Strzepowo. W pamięci mieszkańców zapamiętany został jako osoba skromna, pracowita, oddana mieszkańcom i ich sprawom. Tym bardziej brakować będzie jego zaangażowania i chęci pomocy innym.

 

 

 

opublikowano 31 października 2023