Gmina przyjazna pszczołom

Wójt Gminy Będzino serdecznie zaprasza mieszkańców gminy Będzino do zakładania lub zgłaszania już istniejących miejsc przyjaznym pszczołom zlokalizowanych na terenie gminy Będzino. Może to być fragment ogrodu lub działki, klomb, donice ustawione na balkonie lub tarasie, łąka kwietna czy kawałek trawnika.

Wójt Gminy Będzino zachęca żeby dbać o tereny zielone w gminie, by były jednocześnie piękne i zapewniały pszczołom pokarm. W celu potwierdzenia utworzenia miejsca przyjaznego pszczołom prosimy postępować według załączonego schematu.

Gmina Będzino przyłączyła się do  akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”   w ramach programu „Z  Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Samorząd podejmuje różne działania na rzecz poprawy sytuacji pszczołowatych, począwszy od organizacji konkursu „Piękna wieś” mający na celu dbałość o swoje posesje, zagrody, wsie pod względem nasadzenia roślinności przyjaznym pszczołom i estetyki swoich obejść.

Ponadto na obszarze ewidencyjnymi gminy Będzino w miejscowości Strachomino  corocznie organizowany jest festyn pod nazwą:  „Wielki Dzień pszczół” aby przypomnieć o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełną w całym środowisku lokalnym oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem. Prelekcje mają na celu zmianę postaw społeczeństwa lokalnego i dzieci z terenu całej gminy Będzino. Zamysłem imprez tych już cyklicznych jak i planowanych na kolejnych festynach na terenie gminy Będzino jest propagowanie pozytywnych działań związanych z ochroną przyrody, w szczególności ochrony pszczół.

opublikowano 1 czerwca 2018