Komunikat w sprawie skróconego czasu wydawania dowodów osobistych w dniu 5 listopada br.

wzór nowego dowodu osobistego

Szanowni Państwo,

W najbliższy piątek 5 listopada br. Urząd Gminy Będzino obsługiwał będzie mieszkańców w sprawach dowodów osobistych w godzinach od 7:00 do 11:30. Po tej godzinie zostanie zablokowany dostęp urzędników do Rejestru Dowodów Osobistych i rozpocznie się wdrażanie rozwiązań technicznych w zakresie nowej cechy biometrycznej w dowodach osobistych.

Przyjmowanie wniosków o wydanie i unieważnienie dowodu osobistego czy zgłoszenie jego utraty będzie się w tym dniu odbywało krócej w całym kraju.

Już od 8 listopada 2021 r. dowód osobisty będzie posiadał dwie cechy biometryczne tj. zdjęcie oraz odciski linii papilarnych.

Po 8 listopada br. podczas składania wniosku o dowód osobisty od każdej osoby powyżej 12. roku życia pobierane będą odciski palców z obydwu dłoni. Jeżeli tymczasowo pobranie odcisków  palców nie będzie fizycznie możliwe dowód osobisty zostanie wydany jedynie na 12 miesięcy.

Proces wydawania dowodu osobistego obejmować będzie wydanie dowodu osobistego, w tym weryfikację odcisków palców oraz aktywację warstwy elektronicznej oraz odbiór koperty z numerem PUK.

W związku ze zmianami nie ma konieczności wymiany dotychczasowego dowodu osobistego będzie można z niego korzystać do czasu upływu jego ważności.

opublikowano 3 listopada 2021