„Kulinarne dziedzictwo w potrawach wigilijnych” za nami

Odbyła się kolejna edycja konkursu  „Kulinarne dziedzictwo w potrawach wigilijnych” zorganizowanego przez Urząd Gminy Będzino, Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie oraz Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. Jak co roku, miłośnicy świątecznych potraw przybyli licznie do sali GOK w Będzinie by wziąć udział w degustacji konkursowych potraw, posłuchać piosenek wykonywanych przez zespoły ludowe z naszej gminy, czy wziąć udział w quizie organizowanym przez ZODR w Barzkowicach.

Najważniejszy był oczywiście sam konkurs i poznanie jego laureatów. Uroczystego powitania wszystkich przybyłych osób, uczestników konkursu i zaproszonych gości  dokonali Wójt Gminy Będzino Mariusz Jaroniewski,  Członek Zarządu Powiatu Koszalińskiego Bartłomiej Wilk i Dyrektor GOK Jerzy Łuczak. Oprócz mieszkańców naszej gminy obecni byli także radni oraz sołtysi.

Jury konkursowe miało nie lada wyzwanie, by ocenić która potrawa wigilijna jest najlepsza. Nic dziwnego, gdyż wszystkie one kusiły sposobem podania, zapachem i smakiem, a potraw konkursowych było naprawdę dużo.  Ostatecznie jednak komisja w składzie:

– Przewodniczący Arkadiusz Stasiorek (Dyrektor Pomorskiego Banku Spółdzielczego Oddział w Będzinie)

– Elżbieta Góral (Radna Powiatu Koszalińskiego)

– Krystyna Najdzion (Radna Rady Gminy w Będzinie)

– Dorota Kinga Grabarek (dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. W. Witosa w Boninie)

–  Agnieszka Kwiatkowska (pracownik Urzędu Gminy Będzino)

 wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach konkursu. I tak w kategorii „wypiek cukierniczy” pierwsze miejsce przyznano Pani Bożenie Kusz za “Staropolski piernik dojrzewający”. Drugie miejsce przyznano Pani Krystynie Bojanowskiej- Kieloch za “Seromakowiec”. Trzecie miejsce należało do Pani Anny Garbalskiej za “Ciasto makowo-orzechowo-jabłkowo-pomarańczowe”. Przyznano także wyróżnienie w tej kategorii. Otrzymała je Pani Danuta Czaja za”Babkę piernikową”.

W kategorii „potrawy mączne” najsmaczniejsze okazały się “Paszteciki z kapustą i grzybami” Pani Grażyny Pawlak i ta potrawa zajęła I miejsce. Druga lokata przypadła Pani Annie Szostak za “Paszteciki drożdżowe z farszem grzybowo-cebulowym i barszcz czerwony” a III miejsce przyznano świetlicy w Tymieniu za “Pierogi z kapustą i grzybami”. Wyróżnienie otrzymała Pani Janina Zbiegła za “Pierogi z soczewicą”.

W ostatniej kategorii konkursowej, „potrawy rybne” jury przyznało pierwsze miejsce Pani Karolinie Malinowskiej za “Śledzie Pomorskie”. Drugie miejsce zdobyły “Gałki śledziowe z bułką postną” Pani Elżbiety Nożykowskiej, trzecie miejsce natomiast należało do Stowarzyszenia “Lepsze Jutro” i ich “Śledzia po kaszubsku”. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Pani Magdaleny Tomickiej za “Faworki z karpia”.

Przyznano także wyróżnienie specjalne dla Zespołu Szkół Rolniczych w Boninie za bardzo efektowny pokaz dynamicznej obsługi kelnerskiej w wykonaniu uczniów.

Wręczenia nagród rzeczowych, dyplomów  i wyróżnień dokonał Wójt Gminy Będzino, Mariusz Jaroniewski wraz z Zastępcą Wójta, Dariuszem Markowskim.

Było coś dla ducha i coś dla ciała. Można było posmakować potraw konkursowych, poczęstować się dobrą kawą i ciastem z piekarni Bajgiel. Całe wydarzenie zostało wzbogacone o występy kapeli „Swaty”, oraz zespołów “Kwiaty Polskie i “Zalesie”, ponadto na stoisku Środowiskowego Domu Samopomocy „Razem Radośniej” z Będzina można było zakupić oryginalne ozdoby świąteczne. Nie obyło się bez quizu wiedzy na temat Bożego Narodzenia. Prowadziła go Barbara Życka, doradca ZODR. Zadawała ona pytania, z którymi uczestnicy dzielnie dawali sobie radę.

Miłym akcentem kończącym tegoroczną edycję konkursu „Kulinarne dziedzictwo w potrawach wigilijnych”, było wręczenie pamiątkowego upominków każdemu z uczestników konkursu.

Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim uczestnikom i sponsorom : Pomorskiemu Bankowi Spółdzielczemu Oddział w Będzinie , Przedsiębiorstwu PZZ „Stoisław”, ogrodom „Hortulus”, ODR w Barzkowicach, piekarni „Bajgiel”, sklepowi „Mikrus” M.M Gizińscy, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, Pani Przewodniczącej Rady Gminy w Będzinie Barbarze Grudzień, Pani Radnej Lucynie Parol i innym.