,,Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”

To hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który odbył się niedawno. Tegoroczny tydzień pracownicy będzińskiej biblioteki rozpoczęli od udział w uroczystych obchodach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Podczas spotkania dyplom i nagrodę od Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Koła w Koszalinie otrzymała bibliotekarka z Filii w Tymieniu – Barbara Wachowicz za 35 lecie pracy w bibliotece.

W czasie tej imprezy uroczyście wpisano do Księgi zasłużonych pracowników bibliotek publicznych powiatu koszalińskiego Panią Danutę Sawicką – wieloletnią dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład pt. Zachwyt jako wartość, czyli po co czytać?” , który wygłosiła dr Roksana Jędrzejewska-Wróbel. W Dniu Bibliotekarza z najlepszymi życzeniami i upominkami odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną włodarze naszej gminy – Pani Wójt Sylwia Halama i Przewodniczący rady Gminy Pan Andrzej Nożykowski.

W Tygodniu Bibliotek będzińska instytucja stawiała na rozwój i kształtowanie zainteresowań czytelniczych najmłodszego pokolenia. Odbyły się lekcje biblioteczne i zajęcia edukacyjne, które są stałym punktem działalności biblioteki oraz twórcze zajęcia z Lego.

Z inicjatywą upowszechniania czytelnictwa bibliotekarki wychodzą także ,, na zewnątrz” realizując projekty biblioteczne w przedszkolach.

Podczas jednego z wydarzeń, małym Czytelnikom wręczone zostały dyplomy za udział w projekcie: „MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK”, w którym biblioteka bierze udział już 5 rok. Były także inne działania: słodka akcja biblioteki, czyli „Wypożyczenia przeliczamy na cukierki!”, spotkanie klubu szachistów a nawet wspólne sadzenie drzewa.

Biblioteki w Gminie Będzino nie mogłyby sprawnie funkcjonować, gdyby nie zaangażowane w to osoby, poświęcające nieraz całe swe życie zawodowe temu zawodowi. Wspomniana już Pani Barbara Wachowicz, która obchodzi w tym roku jubileusz pracy, tak wspomina ten czas: – Pracę w bibliotece Publicznej w Tymieniu rozpoczęłam 1 czerwca 1988 r. Minęło już 35 lat. Moją pierwszą p. dyrektor była Pani Halina Ciok. Biblioteka znajdowała się w starym budynku, na miejscu którego w 2010 r. wybudowano i w październiku otwarto Dom Ludowy i Bibliotekę w Tymieniu. Obecnie jest to nowoczesna, przestronna, przyjemna dla czytelników instytucja. Biblioteka ma grono wiernych czytelników, którym oferuje bogaty i cały czas uaktualniany księgozbiór. Wszystkie działania mają na celu propagowanie książek i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczególne znaczenie ma praca z najmłodszymi czytelnikami do których kierowana jest najszersza oferta, np.: spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, głośne czytanie utworów, zajęcia plastyczne, prezentacje filmów w ramach Europejskiego Festiwalu “Integracja Ty i Ja”.

Kolejna osoba związana przez wiele lat ze swoim zawodem to Pani Barbara Palińska, która pracuje w bibliotece w Dobrzycy od dnia 1 czerwca 1985r. Jak sama wspomina, w Dobrzycy biblioteka działa od 1949r., przez pewien czas funkcjonowano w trudnych warunkach, z piecami kaflowymi i ograniczoną powierzchnią.

Dopiero rok 1991 przyniósł modernizację ogrzewania i rozbudowę biblioteki, która w szybkim tempie osiągnęła 9 tys. woluminów. Później pojawiła się bieżąca ciepła woda, pomieszczenie z księgozbiorem dla dzieci i młodzieży. W 2009r. biblioteka przeszła kolejną modernizację dzięki programowi „Infrastruktura Bibliotek”, wymieniono m.in. stolarkę okienną i wprowadzono powiew nowoczesności do funkcjonowania tej instytucji. Dziś biblioteka w Dobrzycy to miejsce z dostępem do internetu, gdzie odbywają się wystawy o różnej tematyce i cotygodniowe zajęcia z dziećmi z SP w Dobrzycy.

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjnych urlopów, aby umilić ten czas naszym Czytelnikom biblioteki planują zakup NOWOŚCI KSIĄŻKOWYCH, który zostanie sfinansowany w całości z funduszu sołeckiego. To już kolejny raz, kiedy biblioteki są wspomagana finansowo przez fundusze sołeckie z wybranych sołectw Gminy Będzino. To duża pomoc, pozwalająca na zakup wartościowych tytułów.

Przy zakupie nowości bibliotekarze sugerują się opinią i potrzebami czytelników, którzy najczęściej sięgają po literaturę piękną, obyczajową, sensację, literaturę faktu oraz biografie.

Rok 2022 w pigułce:

– zakupiono 602 voluminy

– w darze od czytelników biblioteka otrzymała 113 voluminów

– zapisano 839 czytelników

– liczba zbiorów bibliotecznych – 26370

– liczba wypożyczeń – 18950

– na miejscu skorzystano z 5361 publikacji

– w roku 2022 bibliotekę odwiedziło 12549 osób

Czy czytanie książek daje nam coś więcej poza rozrywką i wspomnieniem mile spędzonego czasu? Oczywiście! To ogromna inwestycja w siebie! Książki uspokajają, poprawiają pamięć oraz sposób wypowiedzi, pobudzają wyobraźnię i inspirują! Warto czytać!

opublikowano 21 maja 2023