Podczas tegorocznych Dożynek przeprowadzono pierwszy w historii Gminy Będzino konkurs pn. „Najsmaczniejszy domowy chleb”, którego myślą przewodnią było kultywowanie wiedzy o polskiej tradycji wypieku chleba.   Konkurs wzbudził zainteresowanie , uczestniczkami było siedem gospodyń z terenu naszej gminy. Na pierwszy rzut oka widać było dużo serca i zaangażowania , które Panie włożyły w swoje wypieki .

Pachnące , smakowite , chrupiące i urzekające wyglądem bochny podległy ocenie jurorów.  Komisja w składzie: Panowie Tadeusz Paczkowski ,  Andrzej Krawiec oraz Dariusz Markowski miała przed sobą  trudny wybór.  Panowie  poważnie podeszli do swojej roli, ocenili chleby pod względem wyglądu, koloru, aromatu, smaku, struktury w przekroju, spójności , sprężystości oraz wrażenia ogólnego.

Po naradzie i podsumowaniu punktów  uznano za „najsmaczniejszy domowy chleb”  Pani Kazimiery Rama z Mścic, tuż za nim za przepyszny  uznano chleb  z KGW w Dobrem pod przewodnictwem Pani Wioletty Tkacz.  Pani Elżbiecie  Frankowskiej z Mścic przypadło trzecie miejsce za znakomity chleb z makiem .

 Wszystkie „piekarki” , które uczestniczyły w zmaganiach zostały nagrodzone i wyróżnione upominkami .

Zapach pieczywa i smakowity widok przyciągnął liczne grono  pragnących skosztowania konkursowych wypieków. Wójt Gminy osobiście pokroił wszystkie  bochenki i poczęstował uczestników dożynek zachwalających chlebowe specjały. Kromki rozeszły się w mgnieniu oka. Nie od dziś wiadomo , że chleb jest symbolem gościnności i otwartości Polaków. Kultywujmy nasz polskie tradycje .

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom biorącym udział w debiutującym konkursie za poświęcony czas, walory smakowe i  zadowolenie podniebień.

Już za rok następny konkurs .

Przygotowała : Katarzyna Kubicka

Miejsce I:

Miejsce II:

Miejsce III: